Ha ezt megkóstolod, lehet, hogy többet nem is eszel hamburgert!
Nekünk is az egyik kedvencünk az amerikai konyha eme klasszikusa. Mikor valakinek arról beszélek, hogy amerikai konyha, akkor egyből látom a tekintetén, hogy tudja-e, miről beszélek. Ha igen, akkor felcsillan a szeme, és máris órákig tudnánk dumálni róla, de legtöbben ilyenkor csak kétkedően néznek, hogy „amerikai konyha? Van olyan? Hamburger és kfc csirke? Gyorséttermi kaja? Vagy a nappalival egybenyitott konyhára gondolnak.
Pedig az amerikai konyha van olyan jó, mint mondjuk a francia, olasz vagy ázsiai ételek. De most nem ragoznám túl ezt a részét (itt már úgyis áradoztam róla a rántott csirke kapcsán), próbáljátok ki ezt a receptet, aztán majd meglátjátok, miről beszélek. Kicsit hosszú lesz a bejegyzés, mert kezdőknek írom le, amolyan “For Dummies” módra.
A neten több recept található magyarul is, de legtöbbször halálra bonyolítják őket. Arról nem beszélve, ha sokan meglátják az árát (pl. 3000 Ft), akkor egyből elvetik, hogy jajj ez milyen drága. Pedig egyáltalán nem az! Persze ha egy ültő helyetekben meg tudtok enni 2,5 kg húst szendvicsben, akkor gratulálok, mehettek Adam Richman helyett a Fal fel Amerikát című műsorba.
Csak, hogy bebizonyítsam, hogy megéri venni nagyobb mennyiségű húst, íme a legutóbbi kalkulációm:
…akciós volt a sertéslapocka, vettem is egy szép naaaaagy darabot, és ezeket készítettem belőle:
Pörkölt:
- 1 ebéd, 2 felnőtt részére (2 adag)
- A maradékból vacsora rizses hús 2 gyerek részére (1 adagnak számolom, mert a középső 2/3 adagot eszik, a kicsi pedig 1/3-ot, felnőtt mérethez viszonyítva)
Brassói aprópecsenye: 1 vacsora (4 adag: 3 felnőtt, 2 gyerek)
Szaftos malac:
- 1 vacsora (szendvics az 1/3ából) 4 főre (4 adagnak számolom=2×2 szendvics férjnek és a nagyfiúnak, 2×1 szendvics nekem is a középsőnek, a kicsi nem evett belőle, mert csípős)
- 1 ebéd (körettel, mártással) 2 fő részére (2 adag)
- + a mélyhűtőbe 3 adag (szendvicsbe)
Borsós tokány: 1 vacsora (4 adag)
Összesen 20 adag étel = 1995 Ft, azaz 1 adag hús ~100 Ft-ra jött ki. Ehhez már csak minimális volt a többi hozzávaló ára, krumpli, rizs vagy a szaftos malac esetében a saláta, házi szószok alapanyagai, buci stb.
Ha mondjuk pörköltnek készítettem volna el ezt a mennyiségű húst, akkor két étkezésre elfogyott volna, talán ha 8 adag jött volna ki belőle, de az is lehet, hogy kevesebb, mert egyszerre mindenki több húst eszik meg így, mintha tokánynak vagy brassóinak csinálnám, nem is beszélve a szaftos malacról, amiben annyi egyéb finomság és íz van, hogy sokkal kevesebb husi fogy, még sincs hiányérzetünk!
A pulled pork sütéséhez a sertés lapocka a legoptimálisabb,
…mert ennek a húsnak a legmegfelelőbb a zsírtartalma. Combból is el lehet készíteni, ha éppen az akciós, de akkor figyelni kell, hogy ne szárítsuk ki (rövidebb ideig kell sütni, több folyadékkal).
Az elkészítési mód lehet pofonegyszerű, vagy éppen kicsit hosszadalmasabb is lehet, válasszátok ki, hogy Nektek melyik a szimpatikusabb. A fűszerezés meg nagyrészt rajtatok múlik, írok variációkat, aztán kiválasztjátok, hogy melyik ízvilág szimpatikusabb vagy éppen mi van otthon.
Kezdjük az előkészületekkel
Először is ennek az ételnek az elkészítéséhez idő kell. Nem lehet kitalálni este 6-kor, hogy vacsira szaftos malacot akarunk enni. Majd holnap vagy holnapután! Mert először is meg kell venni a lapockát. Ha akciós. Kérjünk egy szép nagy darabot, legyen nyugodtan kicsit zsírosabb. Próbáljunk nem infarktust kapni, ha látjuk, hogy hány kiló és mennyi lesz így az ára. Gondoljunk az előző kalkulációra! De kérhetünk kisebb (1,5 kg) darabot is, és akkor csak pulled pork lesz belőle.
Aztán nézzük meg, hogy vannak-e otthon fűszereink:
Az alap fűszerezés a következő:
- Só
- Melaszos nádcukor/Barnacukor, ha nincs, a sima kristálycukor is jó, ezen ne akadjunk fenn!
- Paprika (esetleg füstölt paprika, ha kaptok, de nem esszenciális)
Ezekhez tehető még, ezeket nagyon ajánlom:
- Bors
- Cayenne bors
- Fokhagymapor
Ha van otthon, akkor érdemes még ezekkel a fűszerekkel próbálkozni, hogy Nektek melyik ízesítéssel jön be, akár mindez mehet a tálba:
- Mustárpor (vagy mozsárban tört mustármag)
- Kömény
- Chilipor
- Hagyma granulátum
- Fahéj
- kakukkfű, oregánó
Én általában mindegyiket használom, mondjuk hagyma granulátum ritkán van itthon.
Vegyük az első variációt:
Száraz pácolással, ez a legegyszerűbb, semmiféle konyhai előképzettséget nem igényel, csak a sütő begyújtását.
- Vegyünk egy nagyobb tálat.
- Szórjuk bele a fűszereket, amit kell, előtte törjünk meg mozsárban vagy tegyük aprítóba. Mennyi az annyi? Nehéz pontosan megmondani. Kezdj egy evőkanál sóval, nem tudom, hogy mennyire sós a Te sód pl. (nem a tesód 😀 ), 1 evőkanál cukor (mi nem szeretjük nagyon édesen), minden másból 2-3 teáskanálnyi. Aztán majd meglátod, hogy fűszeresebben vagy kevésbé erősen szereted-e.
- Rázzuk össze
- Tegyük rá a lapockát
- És jól dörzsöljük be mindenhol! A kis résekben is! Ha érzékeny a bőröd, vegyél kesztyűt, amolyan egyszerhasználatos műtőskesztyű-félét 😀
- A húst hagyjuk a tálban és zárjuk le egy háztartási fóliával
- Tegyük hűtőbe egy éjszakára
- Ha van a fagyasztóban alaplevünk, vegyük ki és tegyük azt is a hűtőbe kiolvadni.
Nem túl bonyolult, igaz? Még csak vágni sem kellett semmit. (Kivéve, ha nagyobb darab a hús és egyéb ételekhez is szeretnéd feldolgozni.) Egyébként egy kb. 1,5 kg-s hús elég 4 főnek, 2 étkezésre, ha szendvicsben eszitek a szaftos malacot, vagy egy 5 fős társaságnak, ha adtok neki rendesen, és buliban készül.
Ha ennél nagyobb a létszám és mondjuk pulled pork bárt csináltok (azaz kitesztek minden hozzávalót az asztalra és mindenki egyénileg állíthatja össze a szendvicsét), akkor vegyetek nagyobb darab húst. Mondjuk én ez utóbbi esetében is felügyelném a húst, nehogy valaki jópofán beletegye a fele adagot egy szenyóba, a már említett Adam Richman módra, és a többieknek meg nem marad 😀
A húst egy buli vagy vendégség előtt akár 2 nappal korábban is elkészíthetitek, vagy megsüthetitek akár 2-3 hónappal hamarabb is és lefagyaszthatjátok a szafttal együtt.
Tehát egy napig a hűtőben érleltétek a pácban a husit.
Sok recept ezt kihagyja, de higgyétek el, hogy érdemes! Másnap számoljatok kicsit: mikor szeretnétek megenni a kaját? Mondjuk este hétkor?
- Akkor egy másfél kilós hús esetében legkésőbb fél háromkor vegyétek ki a tálat a hűtőből.
- Háromkor kapcsoljátok be a sütőt 140 °C-ra, ez a gázsütőn a 3-as fokozat és készítsetek elő egy magasabb falú tepsit vagy jénait, amibe belefér a hús.
- Vágjatok fel 2 hagymát, 3 sárgarépát és 2 szár zellert (halványító vagy szárzellert).
Ez utóbbit akár ki is hagyhatjátok, de ha éppen kapható (nálunk nem mindig) vagy akciós, akkor vegyetek belőle, mert kell a bolognaihoz is, és csirkesült alá is fantasztikus! Feldolgozzátok a maradékot, és elteszitek a mélyhűtőbe, legközelebb már nem is kell vele foglalkozni. Ha akarjátok, akkor akár csak hagymát tegyetek alá vagy azt sem, de én nagyon javaslom a zöldségek használatát, mert akkor készíthettek gravy-t (mártást) is, bár az egy kicsit macerás.
- Szórjátok a kockára, karikára, negyedbe vágott a zöldségeket a tepsibe, mehet rá egy babérlevél, só, bors
- Tegyétek rá a húst (vagy csak simán a tepsibe/jénaiba), a tetejére locsoljatok egy kis olívaolajat
- Öntsetek rá 2,5 dl alaplevet vagy húsleveskockából készült levest vagy simán vizet. Mehet még rá sör is, ha van otthon, mondjuk egy deci, csak, hogy inni is maradjon egy kevés. Van, aki még vörösbort is tesz rá, de az már nekem nagyon marharagus ízvilág, így ezt kihagyom és inkább a sört preferálom. Mármint meginni és csak az alaplevet teszem rá 😀
Most jön a lényeg: nagyon alaposan be kell fedni!
Nem elég, ha a jénainak van fedele, ezt felejtsétek el. Sütőpapírt vizezzetek be egy kicsit, nyomkodjátok ki, nem baj, ha gyűrődik, és tegyétek a húsra, hogy a tepsi széléig érjen. Utána tegyetek rá szorosan 2 adag alufóliát, a fényes oldalával lefele. Ellenőrizzétek, hogy nem szökhet-e ki valahol a gőz esetleg, és ha sikerült tényleg szorosan rátenni, akkor irány a sütő és felejtsétek el 3 órára. Ha nagyobb a hús, akkor így számoljatok: 2 óra kell, minden kilogramm húshoz! Ha több alaplevet/sört tesztek alá, akkor mehet még tovább is, minél tovább sütöd, annál omlósabb lesz. De vigyázz, hogy ne süsd túl, mert akkor kiszárad!
Van egy másik, kicsit macerásabb verzió is, röviden:
- Sós, cukros vízben (1-1 evőkanál mindegyikből) egy éjszakára beáztatni a húst
- Másnap szárazra törlöd
- Olívaolajon, forró serpenyőben (tényleg legyen az) körbepirítod a húst, hogy kérget kapjon
- Utána bedörzsölöd a már említett szárazpáccal
- És a többi mehet úgy, ahogy az előbb
Ha idáig eljutottál az olvasásban, akkor kapsz egy virtuális pacsit! Esküszöm, hogy elkészíteni ezt az ételt jóval kevesebb macera és idő (a sütést leszámítva), mint leírni vagy elolvasni ezt a bejegyzést!
Ha elkészült a hús, akkor jön az a művelet, ami a pulled porkot azzá teszi, ami:
a húst kiveszed, kicsit pihenteted, majd két villával szálaira szeded, vagy használhatod az ujjaidat is. Egy dolgot felejts el: a kést, nem lesz rá szükség, mert annyira porhanyós lesz a hús! Azért hagyjál nagyobb húsdarabokat is. Ha zöldségeket is tettél alá, mellé, akkor azokat vedd ki és tedd félre egy kis pecsenyeszafttal. A maradék szaftot kicsit sűrítsd be (süsd tovább), majd annyi tépett (pulled) húst (pork=disznó) tegyél vissza bele, amennyit meg akartok enni.
Ezután már csak a szendvicskészítés van hátra, ami a legjobb móka az egészben! Ha nagyon „gourmand”-(ejtsd gurman)kodni 😀 akarsz, akkor tálalás előtt picit pirítsd meg egy grill lapon vagy serpenyőben a széttépett és áztatott (szaftos) husit egy kis barbecue szósszal vagy csak simán.
- Vegyél egy nagyobb bucit, zsemlét vagy szendvicskenyeret
- Ha akarod, a belsejét megpiríthatod, mint a hamburgernél
- Kenj rá majonézt, aiolit vagy majonézes tormát (finom a tormás tejföl is)
- Tegyél mindkét oldalára 1-1 salátalevelet, majd az egyik felére mehetnek a pecsenyelében áztatott húscafatok
- Mehet rá bármilyen szósz, ízlés szerint! legközelebb ehhez is írok variációkat! Addig, ha nincs ötleted, maradj a bbq mártásnál
- Amerikai káposztasaláta vagy valamilyen savanykásabb cucc, pl. simán csemegeuborka vagy savanyúság sem rontja el
- Hagymakarika vagy vajon párolt hagyma
- Majd a buci másik fele
- Vágd ketté, nézd meg milyen jól néz ki és jó étvágyat!
Lia így készítette a MaradékMentőSzendvicsét a férjének, szaftosmalacból: https://nagybetuselet.hu/maradekmentoszendvics/
Tehát igen, a pulled pork szendvics munkába vagy suliba is vihető! A fiaim is ezt vittek tegnapelőtt, mikor a BBQ marha helyett a szaftos malacot vettem ki e mélyhűtőből>>
Ha legközelebb leárazzák a sertéslapockát, akkor próbáld ki ezt a receptet! Ja és ne felejts el szalvétát is venni mellé 😀
Tetszett a bejegyzés? Köszönöm ha megosztod és vagy nyomsz egy tetszik gombot is vagy itt, vagy a facebook oldalunkra!
Maradsz a hamburgernél? Lia megosztott velünk egy nagyon jó kis buci receptet (amit a aszaftos malacnál is bevethetsz) és hamburgerhusi készítési módot is!
Többször is nagy sikerrel elkészítettem a receptetek száraz pácos verzióját egy apró csavarral. Mivel szeretem a slow cook irányzatot, így kipróbáltam, vajon milyen lesz a pulled pork, ha marha lassan “sütöm”.
Zseniális lett, csak ajánlani tudom, próbáljátok ki, érdemes. Az egyetlen különbség a fent írtakhoz képest, hogy a sütőt 85-90 Celsius fok közé állítva 9-11 órán keresztül párolom a húst. Az időtartam alvás függvényében változik, mert mindig éjszakára rakom be.
Annyi kérdésem lenne, hogy mivel 2.5-3Kg-os darabokat szoktam egyszerre megcsinálni, hogy lehessen belőle fagyasztani is, nincs megfelelő eszközöm a második, kérges verzióra. Esetleg fáklyával meg lehet valahogy csinálni a kérget ilyen nagy darab hús esetén, hogy élvezhető legyen a minősége?
Előre is köszi a választ!
Szia! Köszi a részletesen leírt receptet. Tegnap elkészült,nagy sikere volt. Viszont nem tudom mit kezdjek a hagymás répával,ami kiszedtem a hús mellől. Legközelebb több és más zöldségekkel készítem és a vadas alap úgy adott lesz.
Írtad,hogy valami mártás lesz nálad. Leírod milyen?
Köszi előre is.
Szia, áttöröm szitán, teszek hozzá vajat, esetleg kis vörösbort (at alkoholt kiforralom belőle), ízesítem, jól besűrítem és ebbe teszem vissza a húst, és ebben tépem szét, így lesz szaftos 🙂