Hogyan töltsük fel a készleteinket úgy, hogy néhány hónap és egy kis előzetes befektetés után jelentős összegeket spórolhassunk? Milyen termékek és alapanyagok legyenek mindig itthon ahhoz, hogy egy kisebb pénzügyi katasztrófát is túléljünk megszorítások nélkül? Erről szól a mai bejegyzés, ami már régóta vázlatként a fiókban hevert. Korábban a kedvenc fórumomon már beszélgettünk erről, és egy mai facebook beszélgetés az eszembe juttatta, hogy be kellene fejeznem.

[Lista a bejegyzés végén] 

“Igazán olcsón vásárolni csak a gazdagok tudnak” – mondta egyszer anyukám.

 

Valahol igaza van, mert akinek nincs miből, az nem tud tartalékot képezni az olcsóbb termékekből, ha nincs autója, akkor azt sem tudja megtenni, hogy elmenjen egy-egy távolabbi diszkontáruházba az akciós termékekért. Ha most vagy nehezebb pénzügyi helyzetben, akkor nem most tudsz majd nekilátni a kamra feltöltésének, de ha kicsit könnyebb lesz a helyzet és több pénz áll a házhoz, akkor ne feledd:

 

Mindenekelőtt arra költs, hogy tele legyen a kamra,

 

…és akkor utána többet takaríthatsz meg a kosztpénzből, amiből futja olyan dolgokra is, amit szeretnél! A megspórolt pénzzel több dolgot is tehetsz: elköltheted egy jó bulira, ruhákra, cipőkre, elektronikai cuccokra, de dönthetsz úgy is, hogy például a jövődbe fekteted be és beiratkozol egy tanfolyamra, költhetsz egy új készség elsajátítására, amivel később megnő az értéked a munkaügyi piacon. Hiszen a “későbbi milliomosokat” onnan ismerni meg, hogy a rövid távú örömszerzést későbbre halasztják.

 

Vagy ha családod van már, akkor is van helye az így megspórolt forintoknak: egy kellemes kikapcsolódása családtagokkal, egy nyaralás, kis kényeztetés magadnak stb. Fogadjunk, hogy lenne helye Nálatok egy kis extra összegnek!

 

De ehhez először be kell fektetni!

 

Igen, néha ahhoz, hogy spórolni tudjunk, pénzt kell költeni! Ha nincs éppen plusz jövedelem vagy egy kis prémium, akkor pár hónapig érdemes kicsit meghúzni a nadrágszíjat is akár.

 

Az első lépés ahhoz, hogy később több maradjon a bukszában, vagyis, hogy szinte kizárólag akciós termékekkel tudjuk megoldani a menütervezést, az otthoni készletek és az étkezési szokásaitok felmérése. (ez utóbbiról itt már írtam, az “Azt főztem, amit a férjem kért…” című bejegyzésben). Ha ezzel készen vagy, akkor nagyjából tudod, hogy milyen alapanyagok szükségesek azokhoz az ételekhez, amit szerettek, vagy amit tervezel bevezetni a menütökbe.

 

A helyi boltok, üzletek felmérése:

  • Milyen üzletek vannak Hozzátok közel?
  • Mit lehet gyalog elérni?
  • Milyen üzletekhez szükséges az autó?
  • Milyen üzletek vannak “egy csokorban”
  • Milyen vásárlást lehet összekötni egyéb tevékenységgel? Például közel van az egyetem vagy iskola/óvoda, munkahely, posta, orvosi rendelő stb.
  • Melyik boltok kínálatát szereted? Hol vannak olyan termékek, amikkel elégedett vagy, vagy mások ajánlották?

 

Ezeket a szempontokat figyelembe véve válassz ki maximum 3-4 boltot (de inkább 2-3-at), ahol beszerzed a szükségleteiteket leginkább kielégítő termékeket. A lényeg, hogy ne kelljen csak egy boltig sokat autózni, kösd össze a bevásárlást egyéb tevékenységekkel (pl. munka után, az oviba menet, vagy ha feladod a csekkeket stb.), mert ha sokat kell utazni egy-egy akció kedvéért, akkor lehet, hogy a bevásárláson spórolsz, de valójában a végén többe kerül a leves, mint a hús, azaz többet költesz benzinre, mint amit megspóroltál, a befektetett időről már nem is beszélve, ami néha sokkal értékesebb, mint az a néhány forint, ami a pénztárcádban marad.

 

Ha ez megvan, akkor érdemes megfigyelni, hogy a kedvenceiteket, milyen időközönként akciózzák?

 

Mert az üzletek általában ugyanolyan időközönként árazzák le az egyes alapanyagokat, mint például a sajt, szalámi stb. (3 havonta), és vannak azok a dolgok, amiket szezonálisan akcióznak (mint például a paradicsompüré a nyár végén, ősz elején stb.). Sőt, ha 2-3 üzletben vásárolsz, akkor az is előfordulhat, hogy az egyik bolt az egyik hónapban akciózik, a másik pedig a következőben (jellemzően ilyen a csirkemell, a sertéshús, a sajt például).

 

Különíts tehát el egy kisebb összeget – amennyi még nem megterhelő a család számára -, és kezd el feltölteni tudatosan a kamrát és a mélyhűtőt. Ha csak egy kisebb fagyasztó áll a rendelkezésedre, az sem olyan nagy probléma, mert sok dolgot egyéb módon is tudsz tartósítani (mint például a befőzés, konzervkészítés, sózás, zsír alatti eltevés stb.).

 

Nekem erre nincs időm! – mondod most.

 

Meglehet, hogy így látod, és tényleg nagyon sok a dolgod, de ha csak egy kicsit előre tervezel, és mondjuk egy tévénézés vagy neten lógás helyett csak egyszer nekiugrasz és egy kicsit csinálod, meglátod, nagyon sok mindennel tudsz végezni és utána rengeteg időt is spórolhatsz, amikor egy-egy húzós munkanap után nem kell még 1 órát a konyhában tölteni! Vond be a gyerekeket vagy ha albérletben laksz, akkor az albérlőtársakat vagy barátokat, főzzetek együtt! A közös főzés egy igazi élmény mindenki számára! Vacsora 5 perces munkával? Ez nem csak egy kósza álomkép! Lehetséges! Erről majd később részletesen mesélek.

 

Nagyjából 3-4 hónap alatt már elég sok mindent be tudsz tárazni akciósan, hiszen, mint mondtam kb. 3 havonta akciózzák a boltok a cuccokat, és elég olyankor megvenned és 3 hónapnyi adagot felhalmozni belőle! Illetve azokból az alapanyagokból, amiket csak szezonálisan akcióznak, számold ki, hogy a következő akcióig mennyit fogyasztotok és annyit vegyél! Mint például, ha szeretitek az olasz konyhát, tésztákat vagy a pizzát, akkor vásárolj elég paradicsom pürét, ha akciózzák (én ilyenkor mindig veszek akár 30 fél literes doboznyit is, amiből hetente elfogy egy, így összesen 30 hétig lesz elég, addig, amíg nem lesz megint szezonja a kertben a paradicsomnak. ha sikerül befőzni, akkor annyival kevesebbet stb.).

 

Nincs kamrád?

 

Egy csomó minden elfér a szekrények tetején vagy az aljában, akár ruhásszekrényben is 😀 Ott nincs már hely? Helyes hajtogatással rengeteg hely nyerhető (majd erről is mutatok példákat). Mikor lakótelepen éltünk, akkor a nagy akasztós szekrény aljában volt a készletünk egy része, de például a konyhaszekrény tetején sem romlottak meg a “melegben” a befőttek sem.

 

Később az alapján állítsuk össze a menünket, ami otthon van és mi akciós azon az adott héten. Ötletek a menütervezéshez ITT>> A Heti Akciós rovatunkban pedig jelezzük, hogy mit hol érdemes akár nagyobb tételben megvásárolni és mit hogyan érdemes eltenni vagy feldolgozni.

Nézzük akkor, hogy mi legyen az alapkészlet?

Ez persze háztartásonként eltérő lehet, attól függően, hogy kinek milyen az étrendje, vannak-e ételallergiások, vegetáriánusok stb. a családban stb., úgyhogy most azt írom le, hogy nálunk miből mennyi van itthon általában, hátha valakinek ötletet adhat:

  • Krumpli (vigyázat, ha meleg van, kicsírázik!): akciótól függően, ha tudok venni jó minőségű télálló krumplit olcsón, akkor akár 30-50 kg-t is veszek, és azt a pincében tárolom.
  • Hagyma: még nem kaptam télálló hagymát, így akcióról-akcióra veszek 3-4 kg-t
  • Fokhagyma: ebből mindig van itthon, de ha akciós, nem érdemes betárazni, mert annak biztosan van valami baja és ránk rohad. fagyasztani lehet, olajban eltenni a botulizmus miatt nem ajánlatos.
  • Hosszabban eltartható gyümölcs: alma, körte. Ha akciós a banán, akkor veszek többet, mert fagyasztható is, de lásd a mélyhűtős listánál
  • Csonthéjasok (dió, mogyoró, mandula): néha ezeket is akciózzák vagy érdemes vidéki rokonoknál körbekérdezni, hogy nem tudnak-e valahol olcsón
  • Liszt: simaliszt, rétesliszt, kenyérliszt, teljes kiőrlésű, durumliszt, 00-s liszt, tönkölyliszt, zabliszt, rizsliszt, kukoricaliszt, Te azt vedd, amilyet használni szoktál
  • Búzadara, búzakorpa: vigyázat, vásárlás után tedd mélyhűtőbe 48 órára, hogy elpusztítsd az esetleges petéket, ne halmozd, mert könnyen „romlik”
  • Étkezési keményítő: sűríteni
  • Zabpehely: reggelire, uzsonnára, sütikbe tenni, darálni zablisztnek, zabkeksznek (recept itt)
  • Gabonapelyhek, müzlik: szintén reggelire, uzsonnára
  • Háztartási keksz (darált is): betegeskedőknek vagy a darált keksz süteménybe
  • Cukor
  • Élesztő (instant=szükség esetén, a friss élesztőt a hűtőben vagy fagyasztóban tárolom)
  • Vaníliás cukor: akkor veszek 10-es zacskóban, ha akciós, általában az újabb akcióig kitart
  • Sütőpor: többet veszek, ha akciós, mert sokat fogyasztunk a sütik miatt
  • Mazsola, kókuszreszelék, étcsokoládé
  • UHT tejszín (habtejszín és főzőtejszín)
  • (finom és nagy szemű, jódozott, tengeri, himalája vagy parajdi, amit használni szoktál)
  • Tartóstej: a Pennyben például elég jó áron van, ott szoktam venni 5-öt, ha már csak 1 van, újra veszek
  • Zsemlemorzsa (de a megszáradt zsemléket is tedd mindig el, ha elfogyna a zsemlemorzsa)
  • Rizs: fehér vagy barnarizs
  • Hüvelyesek (babfélék, sárgaborsó, lencse, vöröslencse, csicseriborsó): 3 havonta akciózzák, így általában 3 csomaggal veszek abból, ami éppen akciós
  • Száraztészták: durum, tojásos vagy levestészta. Ezeket gyakran, kb havonta akciózzák több üzletben is. Mi hetente egyszer biztosan eszünk tésztás ételt, így minél többet halmozok fel a kamrában, mert eláll.
  • Olajfélék: étolaj, olívaolaj, kókuszolaj. Az étolajból többet is szoktam venni, olívaolaj csak annyi van, amennyit használok, nincs + üveggel a kamrában, a kókuszzsír szintén.
  • Olajos halfélék: szardínia, tonhal, makréla, tőkehalmáj, hering. Ha akciósak, veszek belőlük 2-t, attól függetlenül, hogy van-e otthon. Évekig elállnak!
  • Ecet (főzéshez és mosáshoz, valamint takarításhoz): 2 liter
  • Májkrémek, akár házilag készült pástétom konzervek
  • Házi konzervek (zöldség és húsalapúak, készételek is: pörkölt, chili con carne, thai csirke curry, paradicsomos húsgombóc, dinsztelt hagymás darálthús rakottakhoz, bolognai szósz stb.)
  • Paradicsomlé, paradicsomszósz
  • Fűszerpaszták: fokhagymakrém, gulyáskrém, pirosarany, currypasta
  • Erős Pista: férjem nagy mennyiségben fogyasztja, így ha akciós akkor veszek 2-t minimum. De helyette szívesen eszi más üzletek sajátmárkás erős darált paprikáját is, úgyhogy mindig veszek, ha valahol akciózzák
  • Savanyúság (házi vagy bolti)
  • Befőttek
  • Lekvárok
  • Gyümölcslé, szörp
  • Méz
  • Mogyorókrém, mogyoróvaj
  • Konzervek:
    • Vörösbab, fehérbab stb.
    • Borsó
    • Hámozott paradicsom
    • Sűrített paradicsom
  • Fűszerek:
    • Fűszerpaprika (édesnemes és csípős)
    • Zöldfűszerek:
      • Oregánó
      • Kakukkfű
      • Rozmaring
      • Bazsalikom (hogyan nevelj otthon?)
      • Majoranna
      • Tárkony
      • Kapor
      • Babérlevél
      • Petrezselyem
    • Fűszerkömény: őrölt és köménymag
    • Római kömény: egész és őrölt
    • Édeskömény: egész és őrölt
    • Bors:
      • őrölt és egész bors
      • fekete és fehér
      • Cayenne bors
      • Szegfűbors
    • Curry (thai curry is, ami egy fűszerkeverék)
    • Garam Masala
    • Kínai ötfűszer és hétfűszer keverék
    • Fahéj
    • Szerecsendió
    • Chilipehely
    • Cayenne bors: egész és őrölt
    • Fokhagyma granulátum
    • Mustármag
    • Koriandermag
  • Különleges hozzávalók, távol keleti ételekhez:
    • hoisin szósz
    • feketebabszósz
    • osztrigaszósz
    • teriyaki szósz
    • zöld thai curry paszta
    • kókusztej
    • citromfű (por)
  • Kávé
  • Kakaópor (hollandi és cukrozott)
  • Tea
  • Füstölt szalonna (ha nem házi, akkor hűtőben tárolom, egyébként a hűvös kamrában)
  • Füstölt szalámi, kolbász (ha nem házi, akkor hűtőben tárolom, egyébként a hűvös kamrában)

Ha akciós, akkor veszek még és a kamrában tárolom rövidebb ideig:

  • kelkáposzta
  • sütőtök
  • káposzta
  • …egyéb akciós idényzöldségek

Hűtőben tárolható hosszabb ideig:

  • Vaj, margarin, zsír
  • Tojás
  • Kemény sajtok (pl. parmezán, cheddar, ezeket rakok a mélyhűtőbe is)
  • Megbontott szószok: nálam worchesterszósz, szójaszósz, cipotle paprika szósz, habanero hot szósz

Rövidebb időre a hűtőben tárolom, de legyen mindig itthon:

  • Joghurtok, tejföl (akciósan veszem és figyelem a szavatosságot
  • Zeller, karalábé, fehérrépa (ha nem főzök levest, akkor mennek előkészítve a mélyhűtőbe)
  • Sárgarépa (ez van homokban is a pincében)
  • Zöldség, ami tovább eláll pl. uborka, paprika (salátát frissen veszem, a paradicsomot nem lehet hűtőbe tenni)
  • Sajtok (például trappista, de ha tömbben veszem, akkor feldarabolom és külön csomagolva megy a mélyhűtőbe)
  • Előrecsomagolt felvágott (figyelve a szavatosságra, ha lejárós, akkor megy a fagyasztóba, illetve ha egyben veszem, akkor porciózom és szintén megy a mélyhűtőbe)

Persze más is van a hűtőmben, de a többit frissen vásároljuk.

Mélyhűtőben, ami mindig van:

  • Pizzatészta
  • Előkészített hús (kockázva filézve  és/vagy panírozva stb.)
  • Néhány készétel (maradékok, amennyi éppen befér)
  • Leveszöldségek (kivéve sárgarépa)
  • Gyümölcs (eper, málna, barack, banán)
  • Sajtok (trappista, parmezán, érlelt kecskesajt)
  • Friss, bazsalikom, pucolt gyömbér
  • Porciózott felvágottak
  • Alaplé

 

Miközben írtam, 4x szaladtam a kamrába feltérképezni a terepet, mert a kamralistám most nem éppen up-to-date. Ezt még pótolnom kell 😀 A listákról is írok majd, amik jelentősen megkönnyíthetik az életünket! Egyébként nem mindig ennyire feltöltött a kamránk nekünk sem, mert váltakoznak a feltöltős és kiürítős időszakok, mivel nekünk a havi bevételeink nem állandók. De így soha nem kell azon aggódnom, hogy: Mi a csuda legyen az ebéd? Vagy egyáltalán azon, hogy ha egy hónapban kevesebb a bevétel vagy jön egy váratlan kiadás, akkor mit tegyek az asztalra az 5 tagú családnak. Hamarosan írok egy bejegyzést arról, hogy milyen élelmiszereket érdemes tartalékolni az albérletben.

 

Nektek mi a legfontosabb az alapkészletben? Írjátok meg kommentben!

 

Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet.