A pestoról már volt szó a blogban. Az egyik legfinomabb olasz tésztaszósz, amiből olyan sok rosszat lehet találni a piacon. Bár ha még nem kóstoltatok igazán jót, akkor nem is tudjátok, hogy az a sóskaízű valami, amit sok helyen üvegben árulnak, az nem az eredeti pesto. [Recept a bejegyzés végén]

 

Szerintem a legfinomabb az olasz Buitoni márkájú.

Buitoni pesto: a legfinomabb!

 

Mivel itthon csak aranyáron lehet kapni – de legalább lehet kapni -, ezért csak ritkán ettünk, ha éppen tudtunk hozni Olaszországból (egyébként fagyasztható, így be lehet tárazni belőle), így elhatároztam, hogy megpróbálok itthon is pesto genovese-t készíteni, az eredeti recept alapján, ezért kezdtem el bazsalikomot nevelni a konyhában-kertben. A recept IDE kattintva elérhető a cikk végén>>

 

Penne al pesto – genovai módon krumplival főzve

 

Ha már jártál a blogon, akkor tudod, hogy többször ajánlottam már fűszernövények „örökbefogadását” és nevelgetését.

 

Sokszor lehet jelentősen áron alul, már-már haldokló fűszernövényekre bukkanni a nagyobb üzletekben, ilyenkor veszek és megpróbálom megmenteni. A bazsalikom az egyik legegyszerűbb, mert ha veszel egy növényt és átülteted, onnantól mindig lehet ingyen bazsalikomod otthon, elég csak egy ablakpárkány.

Hogyan legyen otthon mindig friss bazsalikomod?

A pesto hozzávalói itthon is kaphatók, bár nem a legolcsóbbak közé tartoznak.

 

Ezért – mint sok minden másnál – ezeket sem egyszerre veszem meg. Ha akciós a parmezán, betárazok, lereszelem, fagyasztom. Néha lehet kapni olcsóbban fenyőmagot, ez is egyből megy a mélyhűtőbe, mert könnyen avasodik, főleg, ha a többi hozzávalót nem sikerül időben beszereznem. A pecorino romano már kicsit nehezebb falat, de ezt sem lehetetlen találni. Ha mégsem sikerül, akkor jöhet más keményebb kecskesajt.

 

bazsalikom

A pesto alapanyagai: bazsalikom, olaj, fenyőmag, fokhagyma és sajt

 

Ha mindez összegyűlik és van is egy jó maréknyi friss bazsalikom levelem, akkor nekiláthatok a pesto szósznak.

 

Persze nem árt, ha van otthon egy mozsarunk is. Ugyanis a pestót abban kell készíteni, mert ha aprítóba teszed, akkor az aprítás közben keletkező hőtől szinte megfőnek a bazsalikom levelek és úgy nem lesz olyan finom.

 

Amire még rájöttem, hogy az sem mindegy, hogy milyen bazsalikomot használunk. Idén nyáron sok fajtát termesztettem a kertben (ma húztam ki az utolsó darabokat, mert este már jönnek a fagyok és magot kell még gyűjtenem róluk), és csak az egyiknek volt olyan illata és íze, mint az eredeti pestonak. (A Tescoban vettem akciósan, úgyhogy nem bonyolult ezt a faját beszerezni).

 

A pesto genovese hozzávalói:

  • 25 gramm bazsalikomlevél
  • 15 gramm reszelt kecskesajt (a keményebb fajta)
  • 35 gramm parmezánsajt
  • ½ gerezd fokhagyma
  • 8 gramm fenyőmag
  • 50 ml olívaolaj
  • Nagy szemű tengeri só

 

Elkészítési mód:

 

Először is az egyik legfontosabb dolog: a bazsalikomot nem mossuk meg, csak letöröljük, fontos, hogy szárazak legyenek a levelek.

 

 

Még egy fontos dolog: nagyon gyorsnak kell lenni, mert az oxidációtól fekete lehet a végén a pesto, de nem szabad aprítót használni, ahogy már említettem, vagy csak akkor, ha profin tudjátok kezelni, tehát alacsony fokozaton és csak szaggatottan (sok gépen van már ilyen funkció), de így is rizikós. Ha nagyon szeretnétek mégis elektromos segítséget igénybe venni, akkor tegyétek a tál és a késes részét a hűtőbe előtte egy órára.

 

A több erőfeszítést igénylő, de nagyobb sikerrel kecsegtető mozsaras módszer:

 

  1. Egy mozsárba beletesszük a fokhagymát és néhány szem nagy szemű tengeri sót.
  2. Addig törjük a mozsártörővel, amíg a fokhagymából krém nem lesz
  3. Hozzáadjuk a bazsalikom leveleket és egy kis nagy szemű tengeri sót ismét. Ez azért fontos és azért nem helyettesíthető finom szemcsés sóval, mert a durva darabok segítik elő, hogy a bazsalikomot gyorsabban megtörhessük és megmaradjon a szép élénkzöld színe.
  4. Amikor a bazsalikomból már kijön a leve, akkor adjuk hozzá a fenyőmagot és addig törjük a mozsárban, amíg krémes állagú nem lesz.
  5. Közben apránként adagoljuk a reszelt sajtokat
  6. Végül hozzáadjuk az olajat
  7. És addig keverjük, amíg a paszta homogén állagú nem lesz.

 

Ha nem használjuk fel egyből, akkor hűtőben 2-3 napig eltartható, illetve jól fagyasztható is. De ezzel még nincs vége. Ha kiválasztottuk a tésztát, akkor al dentére főzzük, de nem ám csak sima sós vízben!

 

Mi a legjobban a pesto szósszal a penne tésztát szeretjük és az eredeti genovai recept szerint krumplival készítjük:

 

  • Amikor felteszem a jól megsózott főzővizet, akkor teszek hozzá 2-3 közepes krumplit, amit előtte megpucolok és kockára vágok.
  • A helyes só arány nagyon fontos, hogy ne legyen ízetlen az olasz tészta! És csak semmi olaj!!

Az olasz tésztafőzés 10+1 aranyszabálya

 

  • Forrás után még egy kicsit főzöm a krumplit, de nem sokáig, kb. 5 percig, majd hozzáteszem a pennét. Személyenként 80 gramm száraztésztával számolok, nem többel, mert a krumpli és a szósz olajossága miatt ez a fogás meglehetősen laktató.
  • Ha letelt az idő (még egyszer al dentére főzzük a tésztát, nem tovább!), akkor leszűröm a krumplival együtt, majd visszateszem a főzőedénybe és ráöntöm a szószt, majd összekeverem.
  • Egyből tálalom és megszórom parmezán sajttal.

 

Isteni finom és a krumpli nagyon sokat számít, nagyon finommá varázsolja a pestos tésztát, próbáljátok ki!

 

Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet.

Ha szeretnél praktikus háztartási tippeket, akkor lájkold a facebook oldalunkat, minden héten hasznos tanácsokat osztunk meg Veled!