Tudod, hogy mi van a fagyasztódban?
Ha most csak annyi dolgot tarthatnál meg a tartalmából, amennyit fel tudsz sorolni, akkor mennyi cucctól kellene megválnod?
Régebben néztem egy műsort, ami gyűjtögetőkről szólt. Abban volt ez a példa, hogy kiválasztottak 10 tárgyat a lakásban, és ha a tulaj nem tudta megmondani, hogy hol is van pontosan abban a pillanatban, akkor a kukába került.
A másik fagyasztós példám pedig Jamie Oliver takarékos műsorából való: egyszer kipakolta egy csaj mélyhűtőjét és hihetetlen dolgok kerültek ki belőle.
Pedig a fagyasztó jó dolog, ha ésszel használjuk.
Csak olyan dolgot fagyasszunk le benne, amit biztosan meg is eszünk utána! Maradt egy kis maradék, sajnálod kidobni, rendben.
- De lesz, aki megeszi?
- Tudod úgy tárolni, hogy felolvadás után is gusztusos legyen?
- Tudod, hogy mit hogyan fagyassz és olvassz fel?
Mert például egy paradicsomos húsgombóc már nem lesz túl guszta, ha van benn rántás és úgy fagyasztod le. Viszont még menthető, ha nem a mikróban olvasztod fel, hanem a hűtőbe teszed és utána újra készítesz egy gyors rántást (egészen keveset) és jól összekevered az átforralt kész étellel.
Tele a mélyhűtő a nyáron eltett zöldségekkel, gyümölcsökkel?
Sok dolgot be is főzhetsz, és nem kell, hogy cukros lében tocsogjon: erre valók a natúrbefőttek. A zöldségekből is készíthetsz alapokat, házi konzerveket, amiket később elég hozzáadni a készülő ételekhez. Vagy készétel konzerveket is gyárthatsz már nyáron, akár hússal tarkítva.
De a legfontosabb szabály mégis az: legyen egy listád!
Tudom, ez nyűg, nem is kicsi. Amikor megveszed a dolgokat, hazaérsz a boltból, gyorsan bedobod a mélyhűtőbe – már biztosan sem kedved, sem időd, hogy még listázd is őket. Pedig nagyon megéri!
A másik dolog, hogy minden esetben írd rá, hogy mi van benne.
Akkor is, ha abban a pillanatban egyértelműnek tűnik a dolog. Lia már írt erről. Én is jártam már így: azt hittem, hogy taco-ba való csirkemell kockákat veszek ki, erre felolvadás után konstatáltam a tényt, hogy ez bizony egy nagy adag csirkebőr volt. Gondolhattam újra az aznapi menüt gyorsan és süthettem ki a bőrt (kis ropogósnak és csirkezsírnak, itt írtam róla>>). Vagy a szaftos malac kontra BBQ marhasült esete>>
De nem kell nagyon visszamennem az időbe, éppen a minap is megesett velem egy hasonló eset. Kivettem a gombapörköltet a fagyasztóból, készítettem hozzá tarhonyát, szépen tálaltam és az első falatnál jött a meglepetés, ez bizony nem gombapörkölt, hanem a David ballagási ebédjének hidegtálas részéhez készített svéd gombasaláta! Hmmm, nagyon finom volt melegen, tarhonyával…
Esküszöm, gombapörkölt kinézete volt fagyott állapotban 😀
Pedig általában mindenre ráírom, hogy mi van benne, erről lemaradt. Szóval listázzuk a mélyhűtő tartalmát! Ez azért is jó, mert ha éppen abszolút nincs ötletünk, hogy mi legyen az ebéd/vacsora a következő napokban, akkor jó támpontot adhat a listánk.
Ezért a fagyasztós listában még azt is rögzítheted (amíg ez nem megy fejből), hogy egy adott ételből mi minden készíthető.
Például a darálthúsból lehet:
- Töltött káposzta
- Paradicsomos húsgombóc
- Valamilyen rakott étel
- Csilis bab
- Töltött paprika
- Stefánia
- Fasírozott
- Rántott hús (igen, ilyen is van)
- Van, aki a hortobágyit is ebből készíti
- Vagdalt
- Olasz vagy svéd húsgolyó
- Hamburger pogácsa
- Spagetti szósz (magyaros)
- Darálthúsleves
- Töltött krumpli és így tovább.
Amit a legjobban szerettek.
Fontos az is, hogy folyamatosan ürítsük a fagyasztót:
…készítsünk helyet az újonnan érkező alapanyagoknak vagy készételeknek. A legtöbb dolgot én már a vásárlás napján feldolgozom. Akkor is, ha fáradt vagyok. Erről a nagybevásárlásos cikkben írtam. Maximum ha nagyon fáradt vagyok, akkor férjem tölt nekem egy pohár sört 😀
De utána a húzósabb napokon áldom magamat ezért, hogy nem kell még a hús darabolásával is bíbelődnöm!
Vagy, hogy mindig van csirkemell roston, készre sütve, vagy éppen egy-két adag rizs, nokedli és készre párolt zöldségféle! Amit ugye célszerű szintén feldolgozni, hogy ne menjen kárba, ha éppen azokban a napokban, amikor akciósan hozzájutunk, nem lenne kedvünk bébispenótot vagy fordos kelt stb. enni.
Pizzatésztából is többet szoktam gyúrni.
1 kg lisztből 6 darab pizza lesz, ebből 1-2-t mindig elteszek a fagyasztóba arra az esetre, ha éppen nem lenne kedvem ezzel bíbelődni. Volt olyan is, hogy sok lisztet kellett megmentenünk a zsizsikektől (még nem kapták el őket, de volt 1 zacskó, amit ki kellett dobni).
Először az összes lisztet fagyasztottam, majd átszitáltam és utána folyamatosan gyártottuk a pizzatésztákat 3 napon keresztül. Csak az első 1 kg-hoz használtam élesztőt, a többit már az előző adag utolsó darabkája kelesztett meg. A végén 72 db pizzatészta bucival lett gazdagabb a fagyasztónk 😀 De mennyi időt spóroltunk hónapokon át, hogy nem kellett megvárni, míg megkel a pizzatészta! A dagasztás fáradalmait meg addigra már el is felejtettük.
Akciós kenyérből is mindig veszek, amennyit tudok.
Erről itt írtam. Így mindig van szeletelt kenyér a mélyhűtőmben, amit simán hagyok felolvadni, aztán vagy pirítom vagy melegszendvics lesz belőle, de melegítés nélkül is ehető.
A süteményekből, péksütikből is egyből lefagyasztok jó párat.
Annyit hagyok meg, amennyit 1-2 alkalommal megeszünk, hiszen nem azért „szenvedek” vele a konyhában fél napon át, hogy leüljünk és betömjünk egy egész tepsivel. Milyen jó egy finom muffin vagy spanyol briós pár héttel később!
Krémes, tejszínes tortákat is lefagyaszthattok
Vagy akár készre sütött piskótát, piskótatekercset. De ugyanígy fagyasztható a bundáskenyér is, de még az előkészített melegszendvics is (mondjuk akciós toastkenyérből, a háromszögű melegszendvics sütőbe való). Ezt még csak felengedni sem kell, mehet a sütőbe – bár kicsit nehezebb lenyomni fagyos állapotban.
A bundáskenyeret meg egyszerűen tegyétek a mikróba, 15-20 mp után olyan lesz, mintha frissen sült volna.
Én nem szeretem kifejezetten, ha olajszag van a házban, ezért például kampányszerűen sütök egyszerre sok mindent olajban, például a bundáskenyeret is, így egy olajszaggal letudom, és megy a fagyasztóba porciózva. A fasírozott is.
Még egy ötlet: ha lejárós a tej
Na ilyenkor aztán nekiállok palacsinta hegyeket sütni, és beteszem a fagyasztóba. Így meghosszabbítom a tej élettartamát 😀 De a nagyon akciós tejből, ha sokat veszek, akkor azt is teszek a mélyhűtőbe. Ha nincs hely, akkor valamit kiveszek – lásd a lista hasznossága – és akkor átvariálom a következő napok menüjét.
Folyamatos a fluktuáció
Kivesz-betesz-kivesz-betesz. Az alapanyagoknak vagy készételeknek sem tesz jót, ha túl sokáig tartogatjuk őket a fagyóban. De ez egy újabb cikk témája már. Ahogyan az is, hogy hogyan érdemes úgy tárolni a dolgokat a mélyhűtőben, hogy a legtöbb minden férjen el benne.
Tudod, hogy mi fagyasztható és mi nem? Hamarosan erről is szó lesz!
Nem megy a menütervezés? Itt megosztunk pár tippet veletek: https://nagybetuselet.hu/cimke/menutervezes/
Most éppen tényleg tele a mélyhűtő és megmaradt egy csomó rizs? Itt megtudhatod, mit kezd vele: kattints ide!
Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet.
Ha szeretnél praktikus háztartási tippeket, akkor lájkold a facebook oldalunkat, minden héten hasznos tanácsokat osztunk meg Veled!
Legutóbbi hozzászólások