A múltkori bejegyzésben meséltem arról, hogy mennyi gyógynövény vesz minket körül, ha egy kicsit körülnézünk. Vannak olyanok is, amiket viszont a virágágyásban nevelhetünk, mint például a körömvirág. Az se baj, ha lakásban élsz, az ablakban vagy az erkélyen is termeszthetsz ebből a szép, igénytelen és nagyon hasznos virágból.
Mivel most is szórja a magját, amiről újabb növények fejlődnek, ezért szerintem még most is megpróbálkozhatsz az ültetésével, hátha szép őszünk lesz. (De ha nincs ehhez kedved, vagy nincs rá lehetőséged, hogy körömvirágot termessz, szárított formában drogériában is kaphatsz, úgyhogy emiatt most ne hagyd abba a cikk olvasását 🙂 )
Ha pedig elkezdni ontani a csodás citrom és narancssárga virágai, már neki is kezdhetsz a körömvirág krém készítésének.
Miért érdemes körömvirág krémet használni?
Az orvosi körömvirág (Calendula officinalis) rengeteg mindenre jó:
Külsőleg:
- visszérgyulladásra
- rosszul gyógyuló sebek,
- bőrelváltozások gyógyítására
- fehérfolyás elleni öblítők alkotórészeként alkalmazzák
- A körömvirág enyhítő és viszketéscsillapító hatásának köszönhetően külsőleg kiegészítő kezeléseknél használatos.
- Fertőtlenítő és gyulladásgátló, valamint sebgyógyulást elősegítő tulajdonságai miatt bőr-és szájüregi betegségek kezelésére ajánlott.
- Használják bőrrepedések, kisebb sebek, rovarcsípések és napsugárzás okozta bőrgyulladás esetén is.
Bár most körömvirág krém készítéséről van szó, de érdemes a növényt teának is szárítani, mert számos nagyszerű hatása van, ha belsőleg fogyasztjuk:
- Vérkeringés serkentő, szíverősítő, vérnyomás csökkentő, méregtelenítő.
- Antibiotikus hatása van.
- Erősíti a szaporító szerveket, enyhíti a klimaxos tüneteket, ciszták ellen is alkalmazzák.
- A rák és a rákszerű daganatok esetén segítenek. Már nem operálható rákos betegek kezelésénél jelentős eredményeket értek el a hosszabb ideig tartó teakúrájával.
- Hatékonyan támogatja a szövetekben az érképződést, különösen a hajszálerek növekedését.
- Gyomorgörcsök, gyomorfekély, bélrendszeri panaszok, vastagbélgyulladás erős hasmenés ellen is kiváló.
- Vértisztító.
Már nálam is szárad a körömvirág, teának, 5 tő virág (azaz 5 magból nőtt növény) naponta 1 maréknyi virágot ad, és számtalan magot (van, amit hagyok, hogy felmagozzon, és van, amit észre se veszek, annyira elbújt a paradicsomok között és szórja a magjait).
Jut eszembe: nekünk, kertészkedőknek is milyen hasznos maga a növény,
mert elűzi a gyökérfonalférgeket és távol tarja a levéltetveket is, sőt a főzete csigaölő is!
A virágai ráadásul ehetőek is, simán leszeded és beledobod egy salátába, vagy használhatod sáfrány helyett ételszínezőként is, bár sem ízében, sem színhatásában azzal nem veszi fel a versenyt (nem véletlenül olyan drága), de azért a semminél jobb 🙂
forrás: wikipedia
Na de nézzük, hogy hogyan készíthetünk házilag körömvirág krémet.
Tulajdonképpen nagyon egyszerű. A hosszabb változatban szedünk egy maroknyi virágot, beletesszük egy tiszta befőttesüvegbe és öntünk rá olajat, hogy ellepje. Ez lehet olívaolaj, de simán napraforgó olaj is, ha csak az van otthon. Lefedjük egy kis gézlappal, majd kitesszük a napra. Néhány recept 2 hetet ír, másik recept 2-3 napot, de akad olyan is, ami 12 órát. Én közel 2 hétig érleltem a macerátumot a napon.
Utána leszűrtem, a virágszirmokból is kinyomkodtam az olajat. Az eredeti receptek méhviasz használatát írják, ám nekem éppen nem volt otthon (vagyis sosincs :D), viszont sheavaj nagy mennyiségben fordul elő a háztartásban, ráadásul finomítatlan formában.
Igazából semmi sem írja elő, hogy kizárólag méhviasz használható kötőanyagként, csak a sheavaj már 23-30°C-on olvad, míg a méhviasz egy nagyon kemény anyag (62-64°C fok körül olvad), ezért a körömvirágkrémben a méhviaszból elegendő 15% hogy az olajat besűrítse, a sheavajból viszont 40 % kell, hogy valódi krémet kapjunk.
De sebaj, én vállaltam a kockázatot 😀
Vettem egy adag sheavajat (pontos adagot ne várjatok, csak úgy szemre), megolvasztottam és utána elkezdtem beleönteni a körömvirág macerátum (azaz a leszűrt olaj) egy részét. Úgy gondoltam, hogy ha nem lesz elég kemény a krém, akkor majd teszek még hozzá sheavajat és kész. Betettem a hűtőbe, és láttam, hogy pont jó lett. A maradék leszűrt olaj is ment a hűtőbe, majd később készítek belőle krémet, akár ajándékba.
Persze ebben a nagy melegben nem hagyom elől, de így még sokkal kellemesebb is, a hideg krémet kenni a bőrre.
Ha csak szárított virág van otthon, abból is jó a körömvirág krém.
Sőt, az eredeti receptben ezt használják. Nincs otthon sheavaj, de még csak méhviasz sem? Semmi gond, simán használhatsz disznózsírt helyette! Ez most nagyon fujj?? Akkor még biztos nem hallottál a zsír jótékony hatásairól!
Tudni kell, hogy a disznózsír bőrápoló (is), mivel bőrrokon anyag, hiszen a disznó génállománya nagyon hasonló a miénkhez. Köhögés esetén is nagyon jó: kend be vele a mellkasodat, tegyél rá egy nedves ruhát, majd egy szárazat (én biztos, ami biztos, ilyenkor még egy zacskót is rákötök a dunszthatás kedvéért! Abszolút működik!
Jut eszembe, a gyógynövényes cikk kapcsán is, az egyik következő bejegyzés köhögéscsillapító készítéséről fog szólni, amit egy kirándulással egybekötve, szinte ingyen készíthetünk!
Szóval nem kell mindig a patikába vagy drogériába rohangálni, ha valami bajunk van. Az se baj, ha ezeket a régi recepteket nem hagyjuk veszni, mert mi van, ha beüt a ménkű? 😀
Jelentem, a mi túlélési esélyeink napról-napra növekednek :D;
Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod vagy nyomsz egy lájkot ide és a facebook oldalunkra, ahol sok praktikát osztunk meg!
Legutóbbi hozzászólások