Na meg a tűzhelyre is kifutott valami a vasárnapi ebéd főzésekor…Hogy ezeknek mi köze egymáshoz? Azt gondolnád semmi? Pedig dehogynem! Pláne, ha kávézol!
Már bizonyára hallottál róla, hogy a kávézacc mennyi mindenre jó.
De legalábbis talán láttad a nagymamádat, hogy a kertben, mondjuk, a rózsák alá üríti ki a kotyogósból, nem? Hiszen a zacc tökéletes a savas talajt kedvelő növényeknek!
Vagy kedvére megváltoztatta a hortenziák színét, mert bár nem volt vegyészmérnök diplomája, és nem hallott a talaj PH-értékéről, de azt tudta, hogy elég egy kis kávézaccot szórni alájuk és rózsaszínből kékké változnak. Ez működik egyébként citrom vagy narancshéjjal is, bár azok finomabbak kandírozva. (Most mindenről a gasztroajándékok jutnak az eszembe 😀 )
Nem is gondolnád, hogy ezen kívül még mennyi mindenre jó a kávézacc!
Nézzük tehát, hogy mit ír a mindentudó kis(nagy)lexikonom és az egyik kedvenc olasz portálom. Kezdjük a legelején azzal, ami a legaktuálisabb:
- SK (azaz saját kezűleg gyártott) – DIY (Do it yourself, lásd az előbbi angol megfelelője) ajándékokat akarsz készíteni karácsonyra? Mondjuk egy aromás gyertyát? Nem kell, hogy kávészemeket használj, a zacc is ugyanúgy megteszi! Persze a kávészemek látványosabbak, de ha az illata miatt választanád, akkor a zacc sokkal hatásosabb. Esetleg teheted hámlasztó hatású házi szappanba is, bár ebben azt vallom, hogy jobb, ha profikra bízzuk a szappangyártást 😉
- Térjünk vissza a gasztroajándékokhoz: lilahagymalekvárt vagy chutney-t, esetleg fokhagymás olajat készítenél? Vagy vörösborban eltett, marinált vagy éppen konfitált fokhagymára esne a választásod? Oké, nem húztál gumikesztyűt és elég büdös lett a kezed.
Na elő a reggeli kávézaccal, mert szuperül szagtalanít!
Dörzsöld be vele az ujjaidat és utána öblítsd le langyos vízzel, és elmúlik a hagymaszag!
És nem csak a kezedet szagtalaníthatja!
- Köztudottabb, hogy éppen, mint a szódabikarbóna – ne aggódj, most nem a szódabikarbónáról fogok zengedezni – , szóval a kávézacc is semlegesíti a szagokat a hűtőben. Tegyél belőle egy kis tálkába és adieu (azaz agyő) a büdösnek a hűtőben.
- Ezért megéri a kukába is önteni néha egy kicsit, főleg, ha darálthúsos tálca vagy nyers húscafatok kerülnek bele, mondjuk a kukanap után egy nappal. Oh, boldog társasházlakók, akik nem tudják, hogy miről beszélek!
Ha a cipőd büdös, azért abban az esetben maradj a szódabikarbónánál. Egyszerűbb kirázni belőle, mint az esetleg még nedves a kávészemcséket 😀 Bár ha autóillatosítóként beválik a nejlonharisnyába tett kávézacc, ahogy mondják, akkor talán cipőbe is jó lehet, kipróbálom (nem a saját cipőmön :p mert az nem büdös 😀 )
Apropó, büdös.
- Na a lefolyó az aztán tud büdös lenni. Semmi gond, szórd bele a zaccot! Szagtalanít és eltávolítja a lerakódásokat a csövekben! Azért ez nem azt jelenti, hogy innentől bármit beleönthetsz! (kifejezetten tilos a fáradt olaj lefolyóba eresztése!)
Reggelente mi már közelharcot vívunk a zaccért. Férj a konyhai lefolyóba önti, mikor jelzem neki, hogy van még pár a házban. Illetve ha a rózsáknak ilyenkor már nem is adjuk, de a komposzt még mindig szereti. Ugyanis komposztálunk. Erről bővebben később (hiszen lakótelepen is lehet ám!), most maradjunk a zaccnál.
Azért is jó a komposztba tenni a kávézaccot, mert felturbózza a gilisztákat!
- A koffein miatt gyorsabban végzik a dolgukat (lásd talajlazítás). Ráadásul segít az emésztésükben is (sok ember is ezért iszik kávét reggel, nem? 😀 ), ami azért fontos, mert a másik fontos tevékenységük, hogy javítják a talaj ásványi anyag tartalmát – hm, az ürülékükkel. Így ha komposztálsz, akkor ki ne maradjon belőle a kávézacc! Időről-időre szórj bele egy-egy adagot!
- Horgászok figyelem! Ha tesztek egy kis zaccot a csalisdobozban lévő földbe, akkor tovább bírják a csaligiliszták!
Mintha a címben említettem volna valami fakó arcbőrt is…
Bizony, mert a kávézaccból nagyon szuper pakolást készíthettek!
- Ez egy olasz recept: 2 evőkanál zaccot keverj össze 2 evőkanál kakaóval, 2 evőkanál tejjel vagy joghurttal és 1 evőkanál mézzel. Óvatosan vidd fel a nedves arcodra, hagyd hatni 15-20 percig, utána mosd le.
Azért írtam az előbb, hogy óvatosan, mert a kávézacc bőrradírként is használható, de nem arcon!
Ugyanis a kávészemek, mint minden más bőrradír, mikrosérüléseket okozhatnak, és ez gyulladásokhoz vezethet. Viszont ha óvatosan, pakolásként használja, akkor felfrissíti, tonizálja a fáradt, fakó arcbőrt! Viszont vigyázz: ahogy kipróbálod, egyből csengetni fog a szomszéd vagy a postás. Mint minden arcpakolás esetében, mikor már rádszáradt, és akkor jön valaki 😀
Ám testre nyugodtan kenhetitek a kávézaccos bőrradírt!
- Elég, ha megfelelő mennyiségű (Tőled függ, mennyi) olívaolajjal összekeverd (ez is olasz recept, gondolom ezért használ olívaolajat, de én szeretem is használni, a konyhán kívül is), ha kevesebbet használsz, akkor durvább, szemcsésebb lesz, de több elhalt hámsejtet távolít el, ha többet, akkor simább krémet kapsz, ami jobban hidratál. Dörzsöld át vele a bőrödet, majd öblítsd le.
- Sőt, narancsbőrre is ideális a zacc! Számos receptúra kering a neten, így ezzel most nem tartanálak fel benneteket.
Az előbb el is felejtettem a büdös cipők kapcsán megemlíteni,
…hogy lábfürdő is készíthető kávézaccból! Sőt az előbb említett bőrradírozási tulajdonságát itt is bevethetjük. Ez is egy olasz „recept”: tedd a zaccot egy vízzel teli lavórba, és dugd bele a lábad 😀 Hagyd benne, amíg csak meleg a víz, akár a szemcsékkel ledörzsölheted a bőrkeményedéseket is, és közben hallgasd meg a L’art pour l’art társulat dalát: “Lábvíz, kérek egy lavór lábvizet” – Be is linkelem, hátha neki is akartok állni ezen a ponton a lábáztatásnak:
Ti már elkezdtétek a karácsonyi nagytakarítást?
- Ha még nem, akkor tartalékoljatok egy kevés zaccot az esetlegesen megkarcolódott bútorokhoz! Azonos mennyiségű zaccot, ecetet és meleg vizet keverjünk össze, majd hagyjuk állni, ezután egy szivaccsal vigyük fel a kezelendő felületre. Ezt ki is próbálom! A sötét bútoron egy óráig lehet hagyni a keveréket, a világoson csak öt percig, ha csak nem akarunk sötétebb bútort 😀 Aztán persze töröljük le.
- Jut eszembe, sötét hajra is jó a kávézaccos pakolás. Ha maradna az arcpakolásból maradék, kend a hajadra. A koffein segít a hajnövekedésben is, mert nagyon jó hatással van a hajhagymákra, és állítólag – most nagyon tudományos leszek:
„blokkolja a hajhagymákban található DHT termelődését, ami a hajhagymák roncsolódásáért és a hajhullásért felelős.” (forrás)
Ha pedig csak egy keveset teszel bele meleg vízbe, majd leszűröd, akkor az utolsó előtti öblítésnél használhatod: megélénkíti a /sötét/ hajszínedet. Úgy látszik, több kávét kell itatnom a férjemmel… A napi zaccadag nem lesz mindenre elég!
De térjünk vissza az aktualitásokhoz (bár az ünnepekkor csillogó haj is az lehet):
- Most állítod össze a karácsonyi menüsort? Van egy különleges ajánlatom, a kávézaccpácos steak! Nem viccelek, a Food Network-ön láttam a Konyha (The Kitchen) című műsorban ajánlotta egy séf! Csak dörzsöljük bátran a hússzeletekbe a száraz zaccot, sózzuk, borsozzuk és egy kis pihentetés után már süthetjük is!
- Ha meg rosszul alakulna az ünnepi vacsora előkészülete, akkor is bevetheted a zaccot: szuper edénysúroló, mert eltávolítja az odaégett szennyeződéseket is. Mint egy edénybőrradír.
- De nem csak edényekhez használhatjuk. Ha meguntuk a kínai csodaszivacsot, akkor próbáljuk ki a magyar verzióját: tegyünk egy kis zaccot egy szivacsra és azzal ugorjunk neki mondjuk a tűzhelynek, ha kifutott a kaja.
- Vagy tisztítsuk a még nedves zaccal a cserépkályha üvegajtaját. Ha épen kihamuztunk volna előtte, ugyanis az hamuval is jól tisztítható.
- Eszembe jutott még valami a karácsonyi ajándékokkal kapcsolatban. Ruhát is festhetsz a kávézaccal (vízben kell elkeverni és forrásig hevíteni, így leszűrve egy természetes festékhez juthatunk) vagy akár papírra is lehet vele festeni. Sőt egy egyszerűbb fehér vagy barna csomagolópapírt „batikolhatsz” vele, ha egyedi csomagolást szeretnél a karácsonyi ajándékaidnak.
- Az olasz portálomnak van még ötlete: készíts tűpárnát a levegőn megszárított zaccból! Csak egy csinos kis anyagra van szükséged és némi kézügyességre, varrj huzatot, akár kézzel is, majd töltsd meg szárad zaccal! A beleszúrt tűk nem fognak rozsdásodni!
Persze a kertben is sokféleképpen használható a kávézacc, de ezeket a tippeket tartsuk meg tavaszra, nem?
Most úgyis hiába mondanám, hogy jó a sárgarépa ültetéshez, termesztéshez, vagy a csigák, hangyák ellen, sok hasznát nem vennénk. És amit jövőre biztosan kipróbálok, az a gombatermesztés kávézaccal!
Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet. Érdekel, hogy a krumplihéjat mire használhatod? Kattints ide!
Képek forrása pixabay és giphy.com
Legutóbbi hozzászólások