Csak nem olyan régen találtam erre a szuper receptre, ami egy pillanat alatt megoldotta a reggelik kérdését nálunk. Olyan ételre volt szükség, ami előre elkészíthető, nem macerás, akár melegíthető, hosszú időre eltelít és ha lehet, legyen egészséges. Na meg édes, mert az olaszok édeset reggeliznek!

 

Minden feltételnek adott lenne a zabkása, de bár a zabpelyhet szeretjük, a zabkása: brrrrrr

 

Egyszerűen nem tudtunk megbarátkozni sem az ízével, de legfőképp az állagával. Tudjátok, olyan “szottyos”. Tényleg brrrr…. Na ez aztán egy szép napon Viki a kedvenc fórumomon hozta ezt a receptet, amit Mautner Zsófinál látott: a sült zabkása.

 

sült zabkása

Gyümölcsös sült zabkása, egy tökéletes reggeli!

 

Persze nem én lennék, ha nem alakítottam volna át – kicsit spórolósabbá 😀

 

De esküszöm, így még finomabb lett! Egyszer ugyanis kipróbáltam az eredeti recept szerint, sok tejjel és nagyon nem lett jó az állaga. Egyébként az elkészítése annyira egyszerű és olyan kevés mosogatnivalóval jár, hogy azóta folyamatosan a repertoáron tartjuk.

 

Hihetetlenül finom a sült zabkása!

 

De ami tényleg a legjobb benne: a hétvégén sütök egy tepsivel, amit aztán ha kihűlt, porciózok, és egy részét a mélyhűtőbe teszem. Az is elő szokott fordulni, hogy pár nap után sütök egy másik ízesítésűt, hogy ne kelljen egy hétig ugyanolyat enni, ennek a nagy részét is lefagyasztom és a két fajtát váltogatom.

 

Érdemes a kihűlt sült zabkása nagy részét porciózva lefagyasztani, így időt spórolhatunk vele!

 

Az én receptem a következő:

200 gramm zabpelyhet és 200 gramm granolát összekeverek (a pennyben kapható 1 kilós kiszerelésben). De akár az egész készülhet zabpehelyből vagy jó bele müzli, reggelizőpehely stb. is. Teszek bele ízlés szerint hol kókuszreszeléket, hol fahéjat, valamilyen csonthéjast (mogyorót, diót vagy mandulát, ami éppen van itthon) és fél zacskó sütőport. Jól összekeverem.

Ezután édesítek, ami lehet cukor, xilit, stevia vagy eritrit is, de az eredeti recept szerint méz is. Ki milyen édesen szereti, illetve nálam az is számít, hogy milyen gyümölcsöt teszek bele, vagy van-e benne kókuszreszelék, illetve csokoládé. Így erre pontos mennyiséget nem tudok adni, mindenkinek magának kell kitapasztalnia, hogy milyen édesen szereti, mennyire egészségesen szeretné.

 

sült zabkása hozzávalók

Bármi mehet bele a zabpehely mellett: maradék müzli, granola, reggelizőpelyhek, amik már nem kellenek senkinek, csonthéjasok, kókuszreszelék, aszalványok stb.

 

Közben összepancsolom a nedves hozzávalókat.

 

Erre egy 1 literes folyadékmérőt használok. Elkezdem beletenni a folyadékokat, ami kb 1 dl tej (kihagyható), víz, maradék lejárós gyümölcsjoghurt, vagy kefir az oviból, bármilyen maradék cucc jó. A lényeg, hogy a végén 7 dl-ig érjen el a szint. Szoktam beletenni például a gyümölcskonzerv levéből is. A lényeg, hogy a tej ne legyen több 1 dl-nél, annál többel nekem már habzott a sütőben és ahogyan említettem, az állaga sem lett olyan jó, mint vízzel.

 

Csak összekutyulok mindent, beleütök két tojást, megkeverem és már kész is

 

Na így meg olcsóbb is 🙂

 

  • Amikor kimértem a 7 dl-nyi nedves hozzávalót, ütök bele 2 tojást és jól összekavarom egy kézi habverővel vagy villával.
  • Ezután a fél adag zabpelyhes keveréket beleöntöm egy magas falú tepsibe.
  • Nem kell előtte kikenni semmivel!
  • Eligazgatom úgy nagyjából, majd ráhalmozom a választott gyümölcsöt.
  • A választék és ízesítés variációi végtelenek! Nálunk már volt meggyes, fahéjas almás, kókuszos-cseresznyés-csokis, barackos-csokoládés, és ami isteni finom volt: fahéjas szilvás, amibe még tettünk csokit és kókuszreszeléket is.
  • De tényleg mindegy, bármilyen gyümölcs jó, ami van otthon.
  • Sőt mixelni is lehet, pl. egyszer az almáshoz tettem epres joghurtot, de csak azért, mert pont az járt le.

 

Ezúttal ősrégi barackbefőtt került bele, maradék nyuszicsokival, ami Húsvétról maradt, mogyoróval és kókuszreszelékkel dúsítva

 

A végén ráterítem a másik adag zabpelyhes keveréket

 

Nem kell tökéletesnek lenni! Az sem baj, ha kilátszik a “töltelék. Úgyis meg fog dagadni. Ezután ráöntöm a nedves hozzávalókat. Ezért jó, ha folyadékmérőben keverjük össze, mert így a mennyiség is jobban kontrollálható, másrészt kancsóként is funkcionál. Ráadásul így csak ezt az egyet kell elmosogatni.

 

 

A tetejére még mehet plusz csoki, vagy dió vagy bármi. Én nem teszek még rá vajat, ahogy az eredeti recept írja, minek. Anélkül is finom, ráadásul nem annyira hizlal.

 

Betoljuk az előmelegített sütőbe és tűpróbáig sütjük.

 

Ez nagyjából 30-35 percnyi sütést jelent. Melegen ne próbáljuk felszeletelni! De utána simán kijön a formából, és 2 napnyi adagot elől hagyunk, a többit porciózzuk, majd mehet a fagyasztóba, ahogy azt már említettem.

 

Tűpróbáig süssük a zabkását

 

Előző nap elég kivenni a mélyhűtőből, reggelre kiolvad. Mikróban megmelegíthetjük és ínyencek önthetnek a tetejére még egy kis csoki vagy karamellaszószt.

 

Minden meg van benne, amire szükség van egy reggelinél:

 

…lassan felszívódó szénhidrát, gyümölcsök, fehérje, anyagcsere gyorsító fűszerek (pl fahéj stb.). Nagyon ajánlom, mert ezt még a finnyásak is szeretik nálunk!

 

Tényleg isteni! Egy kis csoki és karamellaszósz a tetejére, aki nem fogyókúrázik, és nem tudjátok abbahagyni!

 

Nekem meg óriási segítség, hogy nem kell reggel főzőcskéznem, a gyerekek egyedül meg tudják melegíteni maguknak, ha korán mennek suliba.

 

Próbáljátok ki Ti is!

 

Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet.

Ha szeretnél praktikus háztartási tippeket, akkor lájkold a facebook oldalunkat, minden héten hasznos tanácsokat osztunk meg Veled!