Készíts könnyedén egy egyedi ajándékot könnyedén a Bud Spencer rajongó családtagodnak vagy barátodnak!

 

Csak a puffin!

Csak a puffin! Bud Spencer rajongó öcsémnek készült Puffin Hagymás bab konzerv

 

Az öcsém is nagy rajongója a tavaly elhunyt olasz színészóriásnak, olyannyira, hogy szerintem minden Terence Hillel közös filmjét legalább ezerszer látta. Nem összesen, hanem egyenként ezerszer. Nem telik el nála olyan hét a facebookon, hogy ne idézné ő vagy valaki  a híres mondatot:

 

„Csak a puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot”

 

Gondoltam, ha már így, akkor legyen úgy, azaz készítettem neki egy olyan csemegét, amire a Kincs, ami nincs Charlie-ja se mondana nemet.

 

Emlékeztek a sztorira?

 

Bud Spencer, alias Charlie O’Brien magányos tengerész, az ehetetlen Puffin lekvár reklámarca, aki bevállalja, hogy hónapokon keresztül hajózik és közben csakis Puffin lekvárt eszik:

 

 

Ám alig, hogy elindul, a tengerbe dobja a lekvárokat és nekiáll hagymás babot készíteni, ami egyébként egy visszatérő recept Bud Spencer filmekben és Terence Hill által megformált karakter annyira rajong érte, hogy bármit elkövetne, hogy megehesse.

 

Nosza, gyártsunk hagymás babot, Bud Spencer módra!

 

Igen ám, de hogyan készül? Rengeteg recept kering a neten, mert a film készítői nem tették közre a filmbéli változatot. Gyanítom, hogy valószínűleg az a verzió nem is lehetett olyan nagyon finom, amit Bud Spencernek ennie kellett a Kincs, ami nincsben, de ezt tőle sajnos már nem tudjuk megkérdezni.

 

A magyar portálokon keringő változatok nem győztek meg, így az olasz netet kezdtem el bújni, mégis csak autentikusabb lehet a film miatt.

 

Úgyhogy hajrá: fagioli con le cipolle!

 

Nos, az olasz receptek némileg különböznek a hozzávalókban, mint például minden recept említi a paradicsomszószt. A „Kincs, ami nincs”-ben és a „Különben dühbe jövünk” című filmben ezt nem adnak hozzá, mit tegyek, mit tegyek…

 

 

Végül arra jutottam, hogy azzal még finomabb lesz, és mivel egyénként is kell valamilyen „nedves” alkotóanyag, ami nem engedi majd, hogy a bab kiszáradjon az üvegben (mivel házi konzervet készítünk), ezért én is előkészítettem. Közben eszembe jutott, hogy az „Ördög jobb és bal keze”című filmben is van hagymás bab, és az igaz autentikus, mexikói változat, na az aztán paradicsomos!

 

Nekiláttam hát a gasztroajándéknak:

 

Hozzávalók:

  • 3 evőkanál olívaolaj
  • 100 gr füstölt szalonna (pl. kolozsvári)
  • 500 gr apró szemű fehérbab (nem konzerv!)
  • 2 db babérlevél
  • 2 közepes fej vöröshagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • ¼ liter paradicsomszósz
  • 1 teáskanál őrölt római kömény
  • 1 kávéskanál cayenne bors
  • 1 kávéskanál chilipehely
  • 1 kis cukor
  • Só, ízlés szerint
  • Víz

 

+ 4 közepes méretű konzerv, amolyan lekváros üveg méretű, melyet kimostam és kifertőtlenítettem. Ez nem nehéz: az üvegeket negyedükig megtöltöttem forró vízzel és a mikróban 10 percre betettem a legmagasabb fokozatra. Az elmosott fedőket pedig 3 percig forraltam annyi vízben, hogy ellepje őket.

 

A hagymás bab elkészítési módja:

 

  1. A babot beáztatjuk pár órára.
  2. A vizet leöntjük róla, átmossuk és beletesszük egy lábasba a babérlevelekkel, 2 kávéskanál sóval, ½ teáskanál őrölt római köménnyel (a másik fél teáskanálnyit majd akkor tesszük bele, amikor már az ételt magát készítjük).
  3. Felöntjük vízzel és félpuhára főzzük.

 

 

  1. Közben vékonyra szeljük a hagymát, összetörjük a fokhagymát. Egy kis olívaolajon üvegesre pároljuk a hagymát, hozzátesszük szalonnát, majd a fokhagymát és a chilipelyhet. Vigyázunk, hogy meg ne égjen!
  2. Hozzátesszük a paradicsomszószt, beletesszük a cayenne borsot és a maradék római köményt és összerottyantjuk.
  3. Mehet bele a bab, főzőlével együtt (a babérleveleket előtte halásszuk ki belőle), ha nem sok maradt rajta, ha igen, akkor persze nem az összes vízzel együtt adjuk hozzá.
  4. Ekkor megkóstoljuk, ha kell, akkor még sózzuk (a bab főzőleve sós volt) és teszünk hozzá egy kis cukrot, ha a paradicsom miatt nagyon savas lenne.

Nem kell készre főzni!

 

Ugyanis most jön a konzerv készítés:

 

Ha az ízek már megfelelnek, akkor a hagymás babot a kifertőtlenített üvegekbe töltjük úgy, hogy 1 ujjnyi maradjon az üveg peremétől, majd rátesszük a tetőt és kuktába vagy egy nagy edénybe állítjuk. Ha betettük az összes üveget, akkor tegyünk egy konyharuhát közéjük, így nem tudnak összekoccanni és nem fognak összetörni.

 

Ha kuktában csináljuk, akkor, tegyünk bele 2-3 dl vizet, zárjuk rá a fedőt és tegyük a tűzhelyre. A sípoló hang után vegyük takarékra, és még 80 percig gőzöljük a konzerveket, majd zárjuk le a gázt és hagyjuk a kuktában kihűlni őket. Másnap kivehetjük, szárazra töröljük és jöhet a címke és az egyéb díszítés.

 

Ha nagy lábasban készítjük, akkor addig töltsük fel vízzel, hogy az üvegek tetejétől 2 ujjnyira legyen, forraljuk fel és utána 100 percig forrjon fedő alatt a víz, úgy, hogy ügyeljünk, hogy mindenhol érje az üvegeket a „bugyogás”. Ha kell, pótoljuk a vizet, de csak nagyon forróval (például vízforralóból), hogy ne csökkenjen a hőmérséklet az edényben. Addig hagyjuk a konzerveket a vízben, amíg az forró, utána dugjuk őket paplanok közé száraz dunsztba, mintha lekvárok lennének.

 

Csak a puffin hagymás bab – gasztroajándék Bud Spencer rajongóknak

 

A címkét én simán papírból gyártottam, a kinyomtatott puffin logó (innen letöltheted a puffin logót, amiről már eltávolítottam a lekvár feliratot) alá kézzel rajzoltam rá a hagymás bab feliratot, majd egy öntapadós fóliát tettem rá, hogy ne menjen tönkre. Az így elkészült konzervet nem kell hűtőben tárolni, és akár fél évig is elállnak a polcon.

 

Nagy sikere volt!

 

Próbáljátok ki ti is a Puffin hagymás babot! Érdekelnek még gasztroajándék receptek karácsonyra? Kattints ide!

 

Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet.

Ha szeretnél praktikus háztartási tippeket, akkor lájkold a facebook oldalunkat, minden héten hasznos tanácsokat osztunk meg Veled!