Milyen szempontok alapján dönts? Ezeket mindenképpen vedd figyelembe, ha albérletet keresel!
A tegnapi cikkben leírtunk 30 tippet, hogy hogyan válassz albérletet, most pedig nézzük meg, hogy mely szempontok a legfontosabbak, vagy melyek azok a dolgok, amire mindenképpen kérdezz rá, ha megnézel egy albérletet:
- Ár:
- Mennyi a lakbér havonta?
- Mennyi a kaució?
- Mennyi a rezsi pontosan? A lakástulajdonosok hajlamosak kevesebbet mondani a valós adatoknál. Kérd, hogy mutassanak közüzemi számlákat az elmúlt hónapokból! De vedd figyelembe azt is, hogy esetleg éppen nem lakott ott senki. Kérdezz rá erre is!
- Mennyi a közös költség? Mi tartozik bele? Például a takarítást ki végzi? A lakóknak van-e ezzel kapcsolatban bármi teendőjük? Neked kell-e majd takarítani?
Ezek egy nagyon fontos dolgok! Mindenképpen tisztázd már az elején!
A következő nagyon fontos szempont: nem mindegy, hogy milyen környéken van az albérlet!
- Elhelyezkedés:
- Közel van az egyetemhez?
- Milyen távolságra található? Azaz elérhető-e gyalog vagy mennyibe kerül majd a tömegközlekedés, ha távol van? Vagy tudsz-e biciklivel menni esetleg (nincs-e nagy forgalom az utakon, amerre menned kellene?)
- Milyen a tömegközlekedés? Mennyi időbe telik, kell-e átszállni?
- Milyen a környék? Ha például késő este esnél haza, akkor nem kellene-e félned? De az is fontos szempont, hogy van-e például valami zöldövezet, tudsz-e sétálni. hogy kiszellőztesd a fejed, neadjisten van-e bármilyen sportolási lehetőség, akár egy szimpla kocogáshoz van-e valamilyen terep vagy pálya?
- Van-e közelben valamilyen gyárépület? Vagy bár, szórakozóhely, ahol éjszaka hangoskodhatnak?
- Fűtés és energiaosztály szempontjából:
- Táv- vagy központi fűtés? Gáz vagy villany? Cserépkályha? Konvektor?
- Egyénileg szabályozható-e?
- Van-e szigetelés?
- Jól zárnak-e az ablakok, ajtók? (ezt érdemes a látogatáskor ellenőrizni!)
- Lehet rendesen szellőztetni? Ez a pára miatt fontos, mert a nedves levegő nehezebben fűthet fel, ráadásul könnyen megjelenhet a penész is.
- Miből készült az épület? Kő, tégla, panel? (Például a régi téglaépületeket nehéz felfűteni és szökik a meleg, ha nincsenek szigetelve. A kőépületet sokáig tart felfűteni, de tartja a meleget)
- Földszint vagy emelet? A földszinten többe kerül a fűtés a téli hónapokban és általában magasabb fűtésszámla mellett sincs olyan komfortos meleg, ha alulról nincs fűtve a lakás (fűtetlen alagsor, pince stb.), Illetve a földszinti lakások zajosabbak, mivel mindenki felmegy az emeletekre és a járda zaja is jobban felhallatszik (személyes tapasztalat)
- Saroklakás vagy középen van? Gondolom, nem kell magyarázni, a szélső vagy saroklakások sokkal hidegebbek.
- Milyen a padló? Járólap, linóleum, parketta, szalagparketta, szőnyegpadló. Ha felújították, akkor használtak-e szigetelést, esetleg hangszigetelést?
- Milyen magasak a szobák? A régi típusú lakásoknál nagyon nagy a belmagasság és sokkal nehezebb felfűteni a lakást, mivel a meleg felfelé száll, lehet, hogy a díványon ülve megfagyunk, közben meg a plafon közelében szaunázni lehetne.
Azért ilyen kecóra ne nagyon számíts, jobb, ha az álmok helyett a realitás talaján maradsz!
- Felszerelés:
- Bútorozott az albérlet?
- A lakás megtekintésekor a lakásban lévő bútorok az alapfelszerelés részét képezik? Átrendezheted-e a lakást?
- Van például mosógép, hűtő, mikró?
- A lakás állapota:
- Felújított?
- Mikor festették?
- Látunk-e penészre utaló jeleket?
- Milyen vastagok a falak? Áthallatszik-e, ha a szomszédban porszívóznak? Jobb olyankor menni megnézni egy lakást, amikor a többi lakó is otthon van, mondjuk az esti órákban, hogy tudjuk, hogy mire számíthatunk. Pl tudsz-e majd tanulni, ha feletted kisgyerekesek laknak és „dübörögnek”? Vagy mit szólnának mondjuk ők, ha te meg késő estébe nyúló bulit tartanál?
- Alakíthatjuk-e kedvünkre az albérletet? Van, ahol még egy szöget sem engednek beverni, máshol megváltozhatjuk a fal színét is.
- Szerződés alapján:
- Határozott vagy határozatlan időre szól?
- Kiadhatod-e a lakás további részét a tulajdonos hozzájárulás nélkül?
- Vagy ha nem, akkor a hozzájárulásával van-e mód, hogy másoknak kiadj egy szobát? Megválaszthatod-e az albérlőtársaidat?
Ugye mondanom sem kell, hogy a legfontosabb dolog, maga a szerződés!
Ha ettől a lakás tulajdonos „jótékonyan” eltekintene, akkor már szaladj is onnan. Mert ha bármi gáz lesz, akkor nem vagy védve semmilyen szempontból, mondjuk ha a tulaj hirtelen úgy dönt, hogy kitesz a lakásból, mert éppen az unokahúgának kellene a kecó. A szó elszáll, az írás megmarad!
Tudom, hogy rettenetesen nehéz manapság jó albérletet találni, főleg elérhet áron,
…de ne feledd, hogy az elkövetkező években ott kell majd laknod, ha teheted, akkor olyat válassz, ahol rossz szájíz nélkül tudsz majd az egyetemi tanulmányaidra figyelni!
Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet.
Ha szeretnél praktikus háztartási tippeket, akkor lájkold a facebook oldalunkat, minden héten hasznos tanácsokat osztunk meg Veled!
Legutóbbi hozzászólások