Itt a nyár és az ember könnyelművé válik. Észre sem vesszük, de néha túl sokat költünk a megszokottnál.

 

1-1 fagyi, jégkása, egy pohár hideg sör vagy egy finom koktél a helyi bár teraszán – hiszen nyár van! Ez ilyenkor dukál! – a jó idő szinte csábít minket arra, hogy „szórjuk a pénzt”.

 

 

Kinek jutna ilyenkor eszébe spórolni?

 

Például nekem.

Na nem mert ilyen fanatikusan spórolós lennék vagy extrém fukar, csak hát van, hogy úgy alakul. Ahogy már az előző bejegyzésben említettem, most éppen ismét kicsit „kőlevesesebb” időszakot élünk, másrészt pedig épp itt az ideje egy kis mélyhűtő és kamra ürítésnek.

 

De pénzügyi böjtöt bárki, bármilyen indokból tarthat!

 

És bármikor. Bármennyi ideig. Nem kell hosszú időszakra sem gondolni. Első lépésben lehet csak egyetlen egy nap is.

 

Na de mi az a pénzügyi böjt?

 

Az, amikor nem költesz. SEMMIRE.

Sem a reggeli kávéra (készítesz otthon), sem egy péksütire (otthon reggelizel, pl: egy isteni sült zabkása), sem a büfében egy szendvicsre napközben (csomagolsz magadnak kaját tízóraira, ebédre és uzsonnára).

 

Sokat spórolhatsz, ha otthonról viszed a kaját a munkahelyedre!

 

Hazafelé a boltba sem ugrunk be. SEMMIÉRT.Ha elfogyott az olaj és aznap jövünk rá, akkor sem. Pont ez a lényege.

 

Nem veszünk az égvilágon semmit aznap.

 

1 teljes napig. Vagy kettőig, ha az egy nap nem lenne kihívás. Könnyen megy? Legyen 3! Vagy akár egy egész hét!

 

De figyelem! Az nem pénzügyi böjt, hogy elhatározzuk, hogy holnaptól tartunk egy ilyet, aztán elmegyünk a boltba és jól feltankolunk mindenfélével, elcseszünk egy csomó pénzt rengeteg felesleges cuccra!

A pénzügyi böjt lényege, hogy abból gazdálkodunk, ami van otthon, és megpróbáljuk a lehető legkreatívabban felhasználni a készleteket. Ha nincs otthon margarin, akkor a kekszbe zsírt teszek. Ha csak 1 tojás van, akkor használok helyette olajat vagy almaszószt (persze nem a rántottában 😀 ):

Tojás helyett almapüré? Tudod, hogy mit mivel helyettesíthetsz a konyhában?

De mi lesz a friss termékekkel? Mint a joghurt, a tejtermékek vagy a kenyér? És a gyümölcs? A zöldség?

 

  • A joghurt sokáig eláll. A tejföl is. Tárold fejjel lefelé fordítva a hűtőben, így még tovább. A joghurt meg egyébként is egészségtelen, legalábbis a legtöbb fajta, tele vannak cukorral, főleg a light verziók.
  • Kenyér? Ez sem létszükséglet, lehet pár napig kenyér nélkül is létezni 😀 de nálunk például mindig van néhány szelet kenyér a fagyasztóban (ha egész veknit veszek, akkor a felét mindig szeletelem és fagyasztom, nehogy ránk rohadjon).

Örök probléma: sosincs hely a mélyhűtőben

Tudom, nincs hely a fagyasztóban.

 

Hát csinálj! Ürítsd ki! Erre jó a pénzügyi böjt.

 

  • Zöldségek és gyümölcsök. Persze vannak gyorsan romló fajták, de sok zöldség és gyümölcs megfelelően tárolva sokkal több ideig eláll, mint gondolnád.

 

Salátát, rukkolát stb. pedig nevelhetsz erkélyen is, és akkor mindig csak annyit szedsz belőle, amennyire szükséged van. Persze egyéb zöldségek is termeszthetők, de ezzel már elkéstünk, ha most kapunk észbe, viszont salátamagot még most is szórhatsz némi földbe egy hosszúkás műanyag balkonládába.

 

Nálunk most így néz ki a pénzügyi böjt, ami a következő napokra van előirányozva:

 

Körülnéztem a kamrában és megnéztem a mélyhűtős listámat (ha még nincs ilyened, akkor ajánlom, nagyban megkönnyíti a menütervezést). Összeírtam, hogy az adott készletekből milyen ételeket tudnék főzni, anélkül, hogy bármit is vásárolnom kellene.

 

Összesen 50 étel jött össze,

 

…úgy, hogy azt nem számoltam, hogy tésztát sokféle feltéttel ehetünk (pl mákos tészta vagy az olasz tészták többször is).

Oké, tudom, én mókus vagyok. Ezért kell néha az ürítés. Persze mivel a konzervek akármeddig elállnak, ezért ezekhez csak végszükség esetén nyúlok (halkonzervek pl.) Szóval tarthatnék akár 2 hetes pénzügyi böjtöt is, de most nem ez a cél, hanem az, hogy tényleg ne legyek rászorulva arra, hogy boltba menjek.

 

Ez nagyon jót tesz egyébként, még ha listával is megyünk bevásárolni, sokszor így is a kosarunkba ugrik ez az, nehéz megállni. Tehát egyrészt spórolunk, de van egy sokkal fontosabb aspektusa:

 

Segít, hogy másként lássuk önmagunkat.

Rávilágít arra, hogy milyen sok felesleges dolgot veszünk nap, mint nap.

 

 

Tudatosabbá válsz. Rájössz, hogy mennyit költesz csak megszokásból. Kreatívabb leszel.

Már megtervezted a menüt és hiányzik egy hozzávaló? Nem rohansz a boltba, hanem megoldod másként. (tudod, az előbb említett cikk: Tudod, hogy mit mivel helyettesíthetsz a konyhában?)

 

Kiüríted a készleteket, így lesz helyed a fagyasztóban.

 

Sőt, mivel hely szabadul fel, így szinte helyet csinálsz másnak későbbre, így a vonzás törvénye szerint biztos, hogy mire végzel, szembe fog veled jönni valami jó kis akció.

 

Hogy miket fogunk mi enni ezekben a napokban?

 

Nem ebben a sorrendben esszük meg az alábbi ételeket és a felsorolás azt sem jelenti, hogy az összeset felfaljuk 😀 De ezekből válogathatunk és különféle variációkban (pl. levesek + második, bár ebben a melegben inkább úgy csináljuk, hogy délben eszünk egy levest és kb. 2-kor a főételt), amihez éppen kedvünk van, csak 2 nappal korábban kell eldöntenünk, hogy kiolvadhasson a hűtőben a cucc.

 

És arra is figyelek, hogy bár nem túl gazdag most az eklézsia, de mindig legyen 2-3 naponként az olcsóbb ételek között valami ínyencfogás (ami már a fagyasztóban csücsül és sárgacímkésen került hozzánk fillérekért, mint ahogyan a múltkori vendégposztjában Liza is említette vagy ahogy Lia vásárol), hogy ne érezzük megszorításnak a pénzügyi böjtöt.

Ezekből válogathatunk:

  1. Húsleves (nyáron is gyakran eszünk, egyrészt a folyadék és ásványi anyag pótlás miatt, másrészt az ízületvédő hatása miatt)
  2. Rácponty
  3. Túrós csusza, szalonnával
  4. Borjú bécsi szelet
  5. Paradicsom leves
  6. Penne al pomodoro
  7. Cézár saláta, csirkemellfilé roston
  8. Palacsinta
  9. Omlett
  10. Jalapeños marhaburger, házi bucival
  11. Tojásleves
  12. Kurkumás tojásfehérje wrap, salátával, sonkával és sajttal
  13. Currys lencsefőzelék, sült chilis sárgarépával
  14. Fűszeres sárgaborsó dhal
  15. Rántott csirkemell
  16. Brokkolis tejszínes tészta
  17. Kacsacomb pecsenye, párolt káposztával, hagymás törtkrumplival
  18. Paprikás krumpli
  19. Lecsó
  20. Rozmaringos marhacomb steak, colcannon-nal (ír krumplipürével)
  21. Tócsi
  22. Kínai pirított tészta
  23. Buffalo csirkeszárnyak
  24. Hot-dog, házi kiflivel
  25. Baconbe tekert csirkemáj
  26. Ínyenc pontyfilé
  27. Halászlé
  28. Baconös tojásrántotta
  29. Paradicsomos húsgombóc
  30. Farfalle al ragú e piselli
  31. Serpenyőben sült rozmaringos nyúlpecsenye
  32. Zöldfűszeres csirkemell roston
  33. Csirkecombfilé grillezve
  34. Mexikói csirkeszárnyak
  35. Csülkös babgulyás
  36. Chili con carne
  37. Rakott cukkini
  38. Jamie Oliver-féle fűszeres kolbászkák, grillen
  39. Töltött káposzta
  40. Frittata
  41. Csirkés tortilla
  42. Marha fehérpecsenye steak
  43. Mac’N’Cheese (az amerikai sütőben sült sajtos makaróni)
  44. Bazsalikommal és juhtúróval töltött egészben sült, bőrös csirkemell (ezt mozzarellával töltve szoktuk enni – lásd a Mac’N’Cheese receptnél), de most csak juhtúró van a fagyasztómban)
  45. Rántott csirkecomb
  46. Csirkemell saslik
  47. Csirkemellfilé kínai pácban
  48. Pulykamell filé Rocky Montain módra
  49. Frédi Béni szelet
  50. Csülkös lencsefőzelék

 

Nem lesz rossz menü, kőleveses időszak ide vagy oda.

 

Köreteket azért nem írtam, mert főzök rizst és/vagy eszünk serpenyős parázskrumplit, krumplipürét, illetve minden húsos ételhez salátát. Nem biztos, hogy minden napra lesz főtt étel, mert lehet, hogy csak hidegre vágyunk, egy szendvicsre vagy egy krumplis pirítósra ebben a nagy melegben.

Egyéb étkezések:

  • Reggelire sült zabkása:

A reggeleink megmentője: az isteni sült zabkása

  • Vagy zabkeksz, esetleg granola (pirított müzli) tejjel (van még tejem a mélyhűtőben, de UHT is a spájzban) vagy valamilyen tojásos étel (tudjátok, kb. 70 tojást fagyasztottam le).
  • Tízóraira gyümölcs, vagy akár tejbedara a gyerekeknek. Spanyol briós (recept fotókkal és tippekkel hamarosan). Uzsonnára is akár.
  • Mindig jól jön egy friss saláta (a kertből), ha csak uborkával (sok helyen akciós, a hűtőben nálunk elég sokáig bírja, nálatok?), de van már répánk is, nemsokára pedig érik a paradicsom és a paprika is.

 

Ha nasira vágynánk, akkor készítek csicseriborsó ropogóst (jobb, mint a chips). Vagy házi nachost.

 

A gyerekeknek meg bármikor tudok sütni valamilyen sütit vagy kekszet, és 4 ízű (akciós) fagyi is van a mélyhűtőben, amihez házi édes tölcsért gyártunk majd!

Szóval nem fogunk éhezni. Még nem tudom, hogy hány napos lesz, tesztelem, hogy meddig bírjuk bolt nélkül. Majd utána beszámolok, hogy hogyan és meddig sikerült.

 

Pénzügyi böjtöt egyébként tarthatunk úgy is, hogy elhatározzuk, hogy 1 hónapig csak az alapvető dolgokra költünk.

Az étkezést megpróbáljuk úgy megoldani, hogy csak a házi készletekből – de azért mehetünk boltba, csak semmi nasi -, ne legyen benne házon kívüli étkezés, azaz munkahelyen vagy strandoláskor otthon csomagolt ételt együnk. Nem csábulunk el ruhára, cipőre, piperére – persze ha elfogy a fogkrém, azt megvehetjük.

 

Szóval a pénzügyi böjtnek különböző formái vannak,

 

…és érdemes megpróbálni a kihívást! Sokat tanulhatunk önmagunkról, a vásárlási szokásainkról, nem mellesleg pedig spórolhatunk, mert minél kevesebbszer megyünk boltba, annál kevesebbet költünk felesleges dolgokra.

Szeretném figyelmetekbe ajánlani ezt a cikket is a témában: hogyan vásárolj, hogy soha többet ne legyen hóvége!

 

Felejtsd el azt a bizonyos nadrágszíjat!

Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod. Ha van kedved tovább olvasni, a bejegyzés alatt hasonló cikkeket találsz, nézd meg őket, hátha valami még felkelti az érdeklődésedet.

Ha szeretnél praktikus háztartási tippeket, akkor lájkold a facebook oldalunkat, minden héten hasznos tanácsokat osztunk meg Veled!