Nekünk már csak szaftos malac marad, Liáék tépett disznónak hívják, de mindegy, hogy hogyan nevezzük, a lényeg, hogy egy étel, ami rabul ejt és nem ereszt. Már írtam róla korábban, az Óév egyik utolsó posztjaként is, hogy ha már csak egy kaját próbálnátok ki a 2016-os évben, akkor az a Pulled pork legyen!
Sokan belevágtak és a visszajelzésekből úgy tűnt, hogy nem csalódtak!
Talán Kata fogalmazta meg a legjobban azt, amit én is érzek minden alkalommal,mikor szaftos malacot eszünk itthon:
„Isteni lett a pulled pork!!!!! Utoljára Algériában ettem ilyen finom omlós jól fűszerezett húst.
Olyan volt az egész, hogy vacsi után csak ültem és arra gondoltam: Ezért érdemes élni…..”
Már írtam róla itt: https://nagybetuselet.hu/pulled-pork-de-mi-mar-csak-szaftos-malacnak-hivjuk/
Lia pedig itt említi: https://nagybetuselet.cafeblog.hu/2016/10/14/maradekmentoszendvics/
de ez egy olyan sokrétű étel, olyan sokféleképpen lehet elkészíteni, hogy úgy döntöttem, hogy szentelek neki egy újabb bejegyzést, ugyanis ezen a héten új ízesítéssel próbáltuk ki mi is.
Hogy miért érdemes Neked is kipróbálnod?
- Mert isteni finom
- Mert ezáltal megismerkedhetsz új fűszerekkel
- Feldobhatod a heti menüt
- Bezsebelhetsz egy csomó elismerést
- Jól fagyasztható vagy akár üvegben konzerválható, ha nagyon nagy adagot készítenél, vagy akár magad vagy és egy személyre nem állnál neki
- Szuper bulikaja vagy vendégváró fogás, akár büfé jelleggel tálalható egy jó kis Szaftos Malac Party-n (vagy Pulled Pork Party)
- Ráadásul ugyanannyi sertéslapockából jóval több adag kijön, mintha pörköltnek főznéd meg!
Ezúttal Barbecue (BBQ) pulled porkra esett a választásom
Az ok rendkívül egyszerű, valamikor az elmúlt hónapban volt nálunk egy vendégség, amikor maradt egy kis kóla, talán fél liter, kicsivel több. Alapból nem szoktunk inni, venni meg pláne nem, de azért persze mi is szeretjük, de másnapra, ha kimegy belőle a szénsav, akkor már senki sem kéri. Dönthettem, hogy elhasználom WC pucolásra, vagy pedig végre kipróbálom a BBQ szaftos malacot, és ez utóbbira esett a választásom.
A mélyhűtőben már volt egy bepácolt sertéslapocka. Ezt úgy kell elképzelni, hogy az egyik bevásárló túrámon szembejött velem egy nagyon olcsó darab csomagolt lapocka, ami annyira akciós volt, hogy egyszerűen nem hagyhattam ott. Láttam, hogy másnap lejár, de semmi baj, ilyenkor készen állok, hogy a nagybevásárlás napján feldolgozom az alapanyagokat, ha úgy adódik.
Ezekre a napokra nem szoktam bonyolult vacsorát előre betervezni, mert ha találok valamilyen olcsó terméket, akkor abból varázsolok gyorsan valamit, akár átdolgozva a menüt, mint például itt: Újratervezés
A kb. 1 ½ kilós lapockát a hazaérés után egyből kibontottam a vákuumcsomagolásból, majd letöröltem, megszagoltam (ezt mindig megteszem akciós hús vásárlásakor, szerencsére olyan a szaglásom, mint egy vadászkopónak, a nem friss húst egyből kiszúrom ). Még friss volt, de azért mégsem mertem csak úgy simán lefagyasztani, mert tényleg másnap lejárt. Nem volt kedvem aznap elkészíteni, pörköltet főzni belőle stb., mert elég késő volt már, és több mindent is elő kellett készítenem fagyasztásra, így összedobtam gyorsan egy nedves pácot, már egy későbbi szaftos malac vacsoránkra gondolva, egy zárható mélyhűtős zacskóba:
- olíva olajat öntöttem (a sima étolaj is jó)
- szórtam bele kakukkfüvet
- cayenne borsot
- római köményt
- pirospaprikát
- fokhagymaport
- tettem be 2-3 babérlevelet
- egész borsot
- barnacukrot (a kristálycukor is megfelel) és sót.
A zacskót a szájánál fogva jól összeráztam, beletettem a húst és átmasszíroztam. Légmentesen, legalábbis erre törekedve, lezártam a zacskót és ment is a fagyasztóba. Az egész művelet nem tartott tovább 5 percnél! A mélyhűtős listára pedig felkerült: „szaftos malac pácolva”.
Mikor eldöntöttem, hogy hogyan készítem el, előző nap kivettem a mélyhűtőből a húst, hogy felolvadjon.
Reggel kitettem a pultra, hogy szoba-hőmérsékletre melegedjen. Délután bekapcsoltam a sütőt ~140 fokra, majd kivettem a húst a zacskóból, kentem rá jó sok barbecue szószt, és betettem egy jénaiba. Melléöntöttem a kólát és fél liter alaplevet, majd alaposan lefedtem:
- egy réteg megnedvesített és kicsavart sütőpapír
- két réteg alufólia, a fényes felével lefele
- a jénai teteje (ha nincs fedő, elhagyható)
Nagyon fontos, hogy úgy kell bebugyolálni, hogy sehol ne szökhessen ki a gőz! Betettem a sütőbe és kb. 5 órára el is feledkezhettem róla. Ez az előkészítés sem tartott tovább 5 percnél. Míg sült, gyorsan összedobtam egy amerikai káposztasalátát, és előkészítettem a szószokat.
A barbecue szószt megfőzheted Te magad is (hamarosan jelentkezem egy finom recepttel), de bevallom, most kész szószt használtam, mert nem volt folyékony füstöm (Te jó Ég, ez meg mi fán terem? – hát ettől lesz amerikai barbecue /ami nem a sima grillezést jelenti/ ízű a hús), ezért az egyik legrégebbi amerikai márka (a H betűs) bbq szószát használtam, amiben megtaláltam ezt a füstös ízvilágot.
Az eredmény önmagáért beszélt 😀 Olyannyira, hogy megint nem tudtam fotózni a végeredményt, mert mire előkaptam volna a gépet, már be is falták a felét. A másik felét eltehettem volna simán másnap ebédre, hogy halmozzuk az élvezeteket, de nekem jobb ötletem támadt.
Hamarosan egy szülinapi vacsora vár ránk, amikor vendégek is érkeznek.
Erre az alkalomra már félretettem egy szép, akciós, ír báránylapockát, amihez jó lett volna egy mártás (gravy), amivel nem aznap kell bajlódnom.
Fogtam tehát a maradék szaftos malacot, feldaraboltam 3-4 répát, 2-3 hagymát (nem emlékszem pontosan mennyi volt, mert szemre csináltam), és 1 liter alaplével, a maradék szafttal, + a babérlevéllel és egész szemes borssal az előző sütésből betettem megint a jénaiba, lefedtem és ment vissza még 3 órára.
Amikor a zöldségek megpuhultak és beszívták a hús+fűszerek és alaplé ízét, akkor kivettem a húst, betettem egy kis műanyag dobozba, 2 villával széttépkedtem, öntöttem rá a szaftból (tehát ahogy a szaftos malacot felhasználjuk a szendvicsbe), és ment a fagyasztóba.
A zöldségeknek adtam botmixerrel egy kis pürésítést, majd szitán átnyomtam az egészet, felöntöttem a maradék pecsenyelével, egy kis vörösborral és forralni kezdtem, hogy még jobban besűrűsödjön. A végén adtam hozzá egy kocka vajat és kész is lett az isteni gravy (mártás), amit majd a báránylapocka mellé szervírozok majd. Bedobozoltam és ment ez is a fagyasztóba, így a vendégség előtt majd elég lesz egy nappal kivenni a mélyhűtőből.
Arról nem beszélve, hogy az előbb említett szaftos malacból is van készen egy újabb vacsoránk!
Sikerült meghoznom a kedveteket, hogy otthon is kipróbáljátok ezt az isteni ételt? Amire szükségetek lehet tehát:
- egy szép nagy darab sertéslapocka (egyben)
- fűszerek: só, bors, cayenne bors, kakukkfű, fokhagymaport vagy granulátum, esetleg chilipehely, római kömény (őrölt, nem a sima kömény!!), babérlevél, esetleg mustárpor és barnacukor (helyettesíthető, de nem kihagyható a cukor!)
- BBQ szósz, saját házi vagy boltban készen vásárolt
- Kóla
- Alaplé vagy húsleves, esetleg vízben feloldott leveskocka
- Egy jénai, sütőpapír és alufólia
- Na és persze egy sütő 😀
Írjátok meg, hogy Nektek hogy sikerült!
Tetszett a bejegyzés? Köszönöm ha megosztod és nyomsz egy tetszik gombot is vagy itt, vagy a facebook oldalunkra!
Érdekelnek más bulikaják is? Itt csemegézhetsz!
Legutóbbi hozzászólások